23.6 C
Polska
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaCzytelniaWycieczki szkolne do wnętrza ziemi - sposób na integrację przez zabawę i...

Wycieczki szkolne do wnętrza ziemi – sposób na integrację przez zabawę i naukę

Wakacje nieuchronnie dobiegły końca. Przed nami nowy rok szkolny. Jaki będzie? Wszyscy patrzymy w przyszłość trochę niepewnie, ale jednak z nadzieją, że wracamy do tak zwanej normalności.

Dzieci i młodzież po roku zdalnej nauki i ciągłym siedzeniu przed komputerem zdążyły stęsknić się za grupą rówieśników. Szczególnie ucierpiały najmłodsze dzieci z klas pierwszych, które tak naprawdę nie zdążyły w pełni zintegrować się w grupie, a przede wszystkim nawiązać trwałe przyjaźnie. To właśnie przez tych uczniów znane wszystkim powitanie „witaj szkoło”, w tym roku będzie przyjmowane nie tylko z większą świadomością, ale na pewno ze szczerą radością.

Na początku roku szkolnego warto zadbać o to, by dzieci miały czas i możliwość na ponowną adaptację i integrację. Zatroszczmy się przede wszystkim o wzajemne relacje – zarówno między samymi uczniami, jak też między uczniami a wychowawcą, gdyż to właśnie relacje z ludźmi, którzy nas otaczają, są niezwykle ważnym czynnikiem tworzącym bazę do tego, by czuć się dobrze i bezpiecznie. Nie bez znaczenia jest miejsce i okoliczności, w których te relacje budujemy. Może więc warto w tym początkowym okresie roku szkolnego wyjść trochę częściej poza szkolne mury?

Pamiętajmy o tym, że cały rok spędzony przed ekranami komputerów niezbyt korzystnie wpłynął na młodzież i dzieci. Należy się im pewnego rodzaju powrót do natury, integracja z przyrodą i poznawanie miejsc, które z naturą mają bezpośredni związek.

Pod powierzchnią ziemi kryje się wiele tajemnic i skarbów, które od zawsze rozbudzały wyobraźnię i inspirowały nie tylko do ich poznawania, ale również do powstawania miejsc niepowtarzalnych. Takim skarbem jest najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce, Kopalnia Soli Bochnia. Ten wpisany na listę UNESCO, unikalny obiekt, przygotował bardzo bogatą ofertę wartościowych wycieczek szkolnych.

Zjeżdżając do jej podziemi prawdziwą górniczą windą, zostawiamy za sobą zgiełk i gwar. Nareszcie mamy szansę odpocząć, doświadczyć i zauważyć to, co naprawdę jest dla nas ważne – osoby, które są blisko nas. Znajdujemy się w nietypowym miejscu, które w bardzo przyjazdy i przystępny sposób opowiada nam swoją historię. 250 m pod powierzchnią ziemi, bez wi-fi, komórek, komputerów naprawdę integrujemy się z grupą oraz niezwykłą naturą, która otacza nas z każdej strony.

Unikalny mikroklimat panujący w solnych komorach i chodnikach kopalni jest dodatkowym prezentem, którym kopalnia chętnie dzieli się z nami.

Pobyt w podziemiach najstarszej kopalni to jednak nie tylko bezpośredni kontakt z naturą, to również nauka. Podczas wycieczki szkolnej poznajemy zjawiska przyrodnicze, historię, rzemiosło górnicze, dowiadujemy, jak rozwijał się przemysł i sama kopalnia. Dzięki prezentacjom multimedialnym, które w zintegrowany, nienachalny sposób pojawiają się na drodze zwiedzania, otrzymujemy kompletne informacje, podane często z odrobiną humoru i wciągające uczestników w interakcję z postaciami, jakie spotykamy na swej drodze.

Planując wycieczkę, możemy dostosować ją do potrzeb naszej grupy. Informacje na stronie kopalni: https://bit.ly/3esi2sp

Możemy skorzystać ze standardowego zwiedzania trasy turystycznej lub wybrać pobyt edukacyjny lub integracyjny, dostosowany do wieku uczestników wycieczki.

Wszystkie programy pobytów w kopalni dostosowane są do wieku uczestników i podstawy programowej. Niosą ze sobą wiele wartości poznawczych, w tym patriotycznych. Zwiedzanie kopalni pozostawia bezcenne wspomnienia, które będą inspirować dzieci przez kolejne miesiące, a może i lata.

Rodzice mają 100% pewności, że dzieci odwiedzają miejsce ciekawe, bezpieczne, w którym nie tylko będą świetnie się bawić, uczyć, ale również powrócą do domu z nowymi umiejętnościami.

Kopalnia to miejsce, które uczy podstaw samodzielności, rozbudza ciekawość i wyobraźnię dzieci.

Więcej informacji oraz inspiracji do zajęć szkolnych znajdziecie na stronie kopalni: https://bit.ly/3jsFrw9. Zachęcamy do korzystania z pomocy dydaktycznych jakie znajdziecie w zakładce „materiały edukacyjne”.

Informacje i rezerwacje terminów: Kopalnia Soli Bochnia, ul. Campi 15, 32-700 Bochnia

Tel. 14 692 67 52, 14 692 67 54, biuro@kopalnia-bochnia.pl

https://bit.ly/3m7Pnde

Artykuł powstał we współpracy z Kopalnią Soli Bochnia

PODOBNE ARTYKUŁY