20.3 C
Polska
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaCzytelniaRola szkoły w integracji uczniów: wspieranie międzykulturowości i nauka tolerancji

Rola szkoły w integracji uczniów: wspieranie międzykulturowości i nauka tolerancji

Szkoły to nie tylko instytucje, w których przekazywana jest wiedza, zaczerpnięta z różnego rodzaju podręczników. Placówki oświatowe to także przestrzeń na integrowanie uczniów – zwłaszcza poprzez wspieranie międzykulturowości oraz naukę tolerancji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy w polskich szkołach musi odnaleźć się wielu uczniów i wiele uczennic z Ukrainy. W związku z tym, w poniższym artykule opowiemy o tym, dlaczego szkoła powinna integrować uczniów, w jaki sposób placówki edukacyjne mogą wspierać międzykulturowość oraz jak uczyć dzieci tolerancji.

Dlaczego szkoła powinna integrować uczniów?

Szkoła to miejsce, w którym nauczyciele powinni stwarzać uczniom przestrzeń zarówno do edukacji, jak i do integracji. Czemu integracja jest tak istotna? Otóż wspiera ona ogólny rozwój dziecka. Integrując się z innymi, najmłodsi uczą się tego, jak rozumieć drugiego człowieka, w jaki sposób tworzyć relacje oraz jak szanować odmienność drugiej osoby. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza dziś – w czasach globalizacji, kiedy to w jednym środowisku często żyją przedstawiciele różnych kultur i narodowości. Wzajemne zrozumienie i szacunek są również bardzo ważne ze względu na sytuację międzynarodową – m.in. rosyjską inwazję na Ukrainę. Uczeń z Ukrainy w polskiej szkole otrzymać powinien przede wszystkim należyty szacunek. Jak placówki edukacyjne mogą wspierać zatem międzykulturowość?

W jaki sposób placówki edukacyjne mogą wspierać międzykulturowość?

Przede wszystkim, polskie szkoły, w których uczą się przedstawiciele innych kultur i narodowości, powinny zadbać o odpowiedni proces adaptacji uczniów. Zmiana środowiska wiąże się bowiem często z wysokim poziomem stresu oraz tzw. szokiem kulturowym. Nowych uczniów należy dokładnie zapoznać zatem z nowym miejscem oraz wyjaśnić im zasady panujące w jego obrębie. Co więcej, wskazane jest także okazanie im pełnego zrozumienia oraz podarowanie im czasu na to, aby nauczyli się zupełnie nowych dla nich zwyczajów i reguł.

Wspieranie międzykulturowości powinno opierać się również o odpowiednią edukację polskich uczniów. Należy przybliżyć im zasady kulturowe, panujące w innych krajach oraz kłaść nacisk na to, że inność nie jest czymś złym ani gorszym. Warto podejmować także rozmowy na temat konieczności wzajemnego szacunku oraz zrozumienia – dzięki temu uczniowie będą w stanie przyjaźnie przyjąć i wesprzeć przedstawicieli innych narodowości.

Jak uczyć dzieci tolerancji?

Tolerancja to bardzo ważny aspekt integracji uczniów. Pozwala bowiem na zrozumienie czyjejś odmienności – również odmienności, odnoszącej się różnic kulturowych i narodowościowych. Jak uczyć zatem dzieci tolerancji? Przede wszystkim, warto rozmawiać z najmłodszymi i podkreślać, że inność nie jest ani czymś gorszym, ani czymś złym. Należy zaznaczać, że wszyscy jesteśmy ludźmi, w związku z czym każdy z nas jest wartościowy i zasługuje na pełen szacunek – bez względu na państwo, z którego pochodzi czy kulturę, z jaką się utożsamia.

Ucząc dzieci tolerancji, warto podejmować również rozmowy z rodzicami. Odpowiednie postawy powinny być kształtowane bowiem nie tylko w szkole, lecz także w środowisku domowym. Takie kompleksowe podejście sprawi, że najmłodsi będą w pełni szanować i akceptować przedstawicieli innych kultur i narodowości.

Artykuł sponsorowany przy współpracy z fundacja.orange.pl

PODOBNE ARTYKUŁY