1 C
Polska
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaNajpopularniejszeZawitała do nas Pani Jesień - scenariusz zajęć w grupie 3-4-latków

Zawitała do nas Pani Jesień – scenariusz zajęć w grupie 3-4-latków

Cele ogólne:

  • Podsumowanie wiedzy dotyczącej zmian zachodzących w przyrodzie związanych z jesienią
  • Rozwijanie umiejętności współdziałania w sytuacji zabawowo-zadaniowej
  • Utrwalanie nazw darów jesieni
  • Rozwijanie umiejętności dobierania stroju odpowiednio do pogody
  • Rozbudzanie zainteresowań światem przyrody

Przewidywane osiągnięcia – dziecko:

  • utrwala nazwy kolorów
  • potrafi dobrać się w pary wg określonego kryterium
  • potrafi dokonać prostej klasyfikacji dzieląc ubrania na letnie i zimowe
  • wykonuje ćwiczenia oddechowe
  • koloruje przy muzyce, kreśli pionowe kreski
  • potrafi określić swoje odczucia dobierając odpowiednią kropelkę
  • słucha uważnie wiersza i odpowiada na pytania dotyczące jego treści
  • aktywnie uczestniczy w zajęciach

Metody pracy:

słowna, czynna – zadania stawiane dziecku, oglądowa

Formy pracy:

indywidualna i zbiorowa

Środki dydaktyczne:

liście w kolorze żółtym i czerwonym, tamburyno, pudełko z ilustracjami ubrań letnich i zimowych, symbol lata i jesieni, odgłos wiatru, odgłos deszczu, dowolny utwór muzyki klasycznej, kolorowe liście, parasol dla każdego dziecka z papieru, kartki, klej, kredki, odznaka przyjaciela jesieni dla każdego dziecka, kropelki deszczu w kolorze niebieskim i czarnym, duży parasol z papieru, wiersz A. Galicy „Skaczące kasztany”, dary jesieni: wrzos, jarzębina, grzybek, kasztany, liście, żołędzie, dynia

Przebieg zajęć:

1. Zabawa powitalna.

Przypomnienie nazw kolorów: żółty i czerwony. Każde dziecko dostaje jeden listek, dzieci dobierają się w pary wg kolorów liści. Na umówiony sygnał szukają dziecka z liściem w takim samym kolorze.

2. Wysłuchanie wiersza A. Galicy.

„Skaczące kasztany”

Gdy jesienny powiał wietrzyk,

Wtedy z drzewa skoczył pierwszy.

Brązowy kasztanek,

Hopla, hopla bęc.

W kolczastym ubraniu

Bęc, bęc, bęc.

Za nim drugi, trzeci.

Patrzcie czwarty jeszcze leci.

Brązowy kasztanek,

Hopla, hopla, bęc.

W kolczastym ubraniu, bęc, bęc, bęc.

Rozmowa na temat wiersza:

  • O jakich skarbach jesieni była mowa w wierszu?
  • Co zrobiły kasztany?
  • Ile kasztanów zeskoczyło z drzewa?
  • Jak nazywamy drzewo, na którym rośnie kasztan?

3. Prezentacja innych darów jesieni – żołędzie, wrzos, liście, jarzębina, grzyby.

4. „Porządki w szafie” – zabawa dydaktyczna.

Nauczyciel stawia przed dziećmi pudełko z ilustracjami ubrań letnich i zimowych. Na podłodze kładzie ilustracje z symbolem jesieni i symbolem lata. Zadaniem dzieci jest posegregowanie ubrań na letnie i jesienne.

5. „Podmuchy wiatru” – ćwiczenia oddechowe.

Wiatr – zagadka słuchowa. Po odgadnięciu zagadki dzieci podchodzą do stolików podzielone na grupy, na których rozłożone są papierowe, kolorowe liście. Zadaniem dzieci jest zdmuchnąć liście ze stolików.

6. „Kolorowy deszcz” – zabawa.

Deszcz – zagadka słuchowa. Po odgadnięciu zagadki nauczyciel mówi dzieciom, że Pani Jesień ma już dosyć koloru szarego. Prosi, aby dzieci w trakcie słuchania muzyki narysowały na kartkach kolorowy deszcz – pionowe kreski. Następnie na tak przygotowane tło dzieci naklejają papierową parasolkę.

7. „Przyjaciele jesieni”.

Nauczyciel wręcza dzieciom, w ramach podziękowań za aktywny udział w zajęciach, odznaki przyjaciela Pani Jesieni.

8. Ewaluacja zajęć.

Nauczyciel rozkłada na dywanie duży, papierowy parasol i kropelki deszczyku w kolorze niebieskim i czarnym. Niebieskie oznaczają radość, czarne – smutek. Dzieci wybierają kolor kropelki zgodnie ze swoimi odczuciami w czasie zajęć i kładą kropelkę na parasolu.

Autor: Marzena Kubuj – Czytelniczka Portalu

PODOBNE ARTYKUŁY