XIII Międzynarodowa Konferencja Montessori to największe w Polsce wydarzenie dla entuzjastów edukacji alternatywnej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dn. 12-14 kwietnia w Warszawie.
W szkołach i przedszkolach Montessori uczy się w Polsce ok. 20 tys. dzieci. Rosnąca popularność tej metody nauczania wśród rodziców wymaga stałego kształcenia nowych kadr i podnoszenia kwalifikacji przez już pracujących nauczycieli i wychowawców. Dlatego też, po zeszłorocznym sukcesie frekwencyjnym, organizatorzy zdecydowali się przenieść wydarzenie do większego obiektu, aby zapewnić uczestnikom i partnerom jak największy komfort uczestnictwa w konferencji.
Wśród poruszanych w tym roku tematów nie zabraknie aktualnych zagadnień dotyczących rynku edukacyjnego i nauczania, takich jak: wykorzystanie sztucznej inteligencji w szkole, odporność psychiczna dzieci i młodzieży, czy też kształtowanie kreatywności w procesie edukacji. Wykłady i warsztaty przeprowadzi ponad 30 prelegentów, wśród których znajdą się uznani eksperci z Polski i zagranicy, tacy jak dr Paul Epstein (USA), prof. Marek Kaczmarzyk, dr hab. Joanna Femiak i Patty Sobelman (USA), jak również młodzi nauczyciele-pasjonaci, pragnący dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pedagogami.
– Już po raz trzynasty przyjadą do Warszawy nauczyciele i dyrektorzy pracujący z dziećmi w innowacyjny i bliski każdemu rodzicowi sposób. Dzięki takim spotkaniom jak to, mogą oni wymienić się doświadczeniami i znaleźć nowe inspiracje – powiedziała Joanna Maghen z Polskiej Rady Montessori – Coroczne konferencje to czas spotkania z nauczycielami nie tylko z Polski, ale i innych państw Europy. W tym roku będziemy gościć uczestników z Niemiec, Ukrainy i Szwecji – dodała.
Dużo uwagi w programie konferencji poświęcono edukacji artystycznej. Gościem specjalnym będzie Spramani Elaun ze Stanów Zjednoczonych, założycielka szkoły artystycznej Nature of Art, która poprowadzi serię warsztatów „Sztuka dla dzieci…”, skierowanych do nauczycieli pracujących ze wszystkimi grupami wiekowymi.
Łącznie podczas konferencji odbędzie się 45 wystąpień, w tym 4 wystąpienia plenarne, panel dyskusyjny na temat sytuacji Montessori w Polsce i 40 warsztatów w czasie sesji równoległych. Nie zabraknie również czasu poświęconego na kuluarowe rozmowy i integrację oraz konkursów z nagrodami dla uczestników.
Nowością w tegorocznym programie są dodatkowe możliwości udziału dla rodziców, którzy mogą skorzystać z dwóch wariantów skróconych ścieżek udziału lub ścieżki pełnej, zawierających specjalnie wyselekcjonowane dla nich wykłady i warsztaty.
Konferencji towarzyszą mini targi edukacyjne, w czasie których uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą partnerów wydarzenia. Wśród nich znajdą się wydawnictwa, producenci i dystrybutorzy pomocy dydaktycznych, zabawek i wyposażenia placówek oświatowych, szkolenia z pierwszej pomocy oraz dostawcy innych usług dla szkół i przedszkoli.
– Organizacja targów przy konferencji to już tradycja, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród uczestników i stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z nowościami na rynku edukacyjnym, jak też niezmiennymi klasykami w nurcie Montessori. Lista wystawców nie jest jeszcze zamknięta i cały czas przyjmowane są zgłoszenia firm chętnych do współpracy – powiedziała Zuzanna Załoga z agencji eventowej BeAlive, która jest organizatorem technicznym wydarzenia.
XIII Międzynarodowa Konferencja Montessori odbędzie się w dniach 12 – 14 kwietnia 2024 w hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie (ul. Skalnicowa 21). Program i rejestracja na stronie www.konferencjamontessori.pl. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Polska Rada Montessori. Patronat Honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Szkoła Podstawowa – portal dla nauczycieli patron medialny Konferencji