Aktywna wycieczka szkolna, czyli to, co dzieci lubią najbardziej

0
658
Kopalnia Soli Bochnia

Organizacja wycieczki szkolnej to nie lada wyzwanie, jeśli wiesz, że energia Twoich uczniów jest wręcz niewyczerpalna.

Pisząc ogólną charakterystykę dzieci na pewno większość z nas przywołałaby takie cechy jak żywiołowość, energetyczność, chęć do działania i dynamizm. Warto wykorzystać tę naturalną skłonność do ruchu także w czasie działań edukacyjnych, takich jak wycieczki szkolne. Zobacz, jak aktywność fizyczna wpływa na rozwój dzieci i jakie niesie ze sobą korzyści.

Choć w systemie edukacji nieustannie zachodzą zmiany, to w metodach nauczania wciąż dominuje przekaz słowny i zajęcia, w czasie których uczniowie siedzą w ławkach, a ich aktywność ogranicza się do słuchania, sporządzania notatek i wykonywania zadań z podręczników. Biorąc pod uwagę fakt, że dominującą potrzebą najmłodszych jest ruch i zabawa, wyraźnie widać tutaj pewną sprzeczność. Pewnie dlatego, wycieczki szkolne i organizowane w czasie ich trwania zajęcia cieszą się wielką popularnością wśród dzieci i młodzieży – w końcu można wyjść z ławki, działać i być aktywnym.

Aktywnie na wycieczce

„Ruch to zdrowie”, „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – doskonale znamy te powiedzenia. Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia człowieka, jedną z najistotniejszych potrzeb i nieustannie doskonaloną umiejętnością. Rozwijamy ją niemal od momentu narodzin – od podnoszenia głowy, poprzez naukę raczkowania i chodzenia, aż do zdobywania wysokich kompetencji w różnych dziedzinach sportowych. Aktywność towarzyszy nam każdego dnia, jest zalecana przez lekarzy, a nawet została wpisana w piramidę zdrowego żywienia, jako podstawa zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by ruch obecny był w dawce minimum 30-45 minut każdego dnia – to najlepszy dowód na to, jak bardzo jest nam on niezbędny.

Wycieczki szkolne i przedszkolne do Kopalni Soli w Bochni stworzone zostały z myślą o potrzebach uczniów, w tym o potrzebie aktywności fizycznej. Pozwalają na zdobycie nowej wiedzy i doświadczeń w przyjaznej, swobodnej atmosferze i poprzez praktyczne działanie. Od przekroczenia progu kopalni, aż do zakończenia wizyty, dzieci są w ciągłym ruchu, znajdują się w zupełnie innym świecie, takim, który angażuje je, zachęca do eksplorowania, przyswajania nowej wiedzy i pozostawania aktywnym.

Podczas wizyty w Kopalni Soli w Bochni dzieci mają okazję zjechać prawdziwą górniczą windą, przejechać się podziemną kolejką lub przeprawić łodzią przez zalaną solanką komorę. Poza tymi atrakcjami na najmłodszych czeka jedyne w swoim rodzaju podziemne boisko (2,4 m poniżej poziomu Morza Bałtyckiego) o powierzchni 300 m2, na którym rozgrywane są mecze piłki nożnej i koszykówki oraz plac zabaw. Tak doskonałe połączenie zabawy, ruchu i cennych wiadomości daje najlepsze efekty edukacyjne, wywołuje szerokie uśmiechy na twarzach uczniów i zapewnia niezapomniane wrażenia.

Jak aktywność ruchowa wpływa na rozwój dzieci?

  • Stymuluje rozwój fizyczny najmłodszych

Aktywna zabawa, uprawianie sportu i wszelkie rodzaje ruchu stymulują ciało do wzrostu i rozwoju (m.in. z powodu większego wydzielania się hormonu wzrostu), wzmacniają mięśnie, stawy i więzadła, sprzyjają mineralizacji kości, poprawiają dotlenienie organizmu. Aktywność fizyczna wpływa także na motorykę dziecka, jego koordynację ruchową i harmonijny, równomierny progres.

  • Wpływa na rozwój intelektualny

Wysiłek fizyczny zwiększa dotlenienie całego organizmu, w tym także mózgu – to dla niego najlepszy pokarm, dzięki któremu pracuje sprawniej, szybciej i wydajniej. Ruch działa na mózg stymulująco, pomaga w tworzeniu się nowych połączeń nerwowych i zwiększa szybkość przewodzenia bodźców. Nie bez znaczenia jest też dla działań twórczych – w programach edukacyjnych Kopalni Soli w Bochni znaleźć można wiele zagadek, łamigłówek i zadań wymagających odkrycia, a dzięki połączeniu ich z aktywnością, dzieci nierzadko wykazują się ogromem kreatywności i zaskakują nieszablonowym podejściem.

  • Rozwija społecznie i integruje

Wspólna aktywność wymaga umiejętności współpracy i współdziałania, wykonywania zadań dla dobra całej grupy, a także przestrzegania zasad fair play i rywalizowania w duchu życzliwości i sympatii dla przeciwników. Na rozwijanie tych cech stawia m.in. gra integracyjna „Przygoda w Solnych Górach”, która wymaga nie tylko sprawności i sprytu, ale też kooperacji, wspólnych działań i stworzenia jednej, wspierającej się wzajemnie drużyny.

  • Pozwala na poznanie samego siebie

Pokonywanie nowych wyzwań to okazja do krytycznego spojrzenia na samego siebie, wykształcenia samodyscypliny i determinacji w dążeniu do celu, kontrolowania własnych emocji. Podczas pokonywania solnych korytarzy i zajęć edukacyjnych dziecko może poczuć swoją siłę i sprawność, zaprezentować rozmaite umiejętności, które nie zawsze ma okazję pokazać w klasie szkolnej, a także wykazać się odwagą, logicznym myśleniem i siłą woli.

  • Działa profilaktycznie i prozdrowotnie

Coraz częściej mówi się o ogromnym problemie nadwagi i otyłości wśród najmłodszych, a także o wadach postawy i kręgosłupa. Zachęcanie dzieci do aktywności to najlepsza metoda profilaktyki – im wcześniej zaczniemy wdrażać dobre nawyki, oswajać ich z codziennym ruchem i pokazywać, że to przyjemne i dobre dla nas, tym lepiej dla ich późniejszej kondycji i zdrowia.

  • Rozwija samodzielność

Poprzez ruch dziecko buduje swoją siłę i sprawność, co przekłada się także na poczucie sprawstwa, czyli myślenie „wiem, potrafię, dam radę”. Im pewniej i sprawniej będzie czuło się dziecko, tym chętniej podejmie samodzielne zadania i wykaże inicjatywę. Programy edukacyjne Kopalni Soli w Bochni nastawione są na inspirowanie dzieci do działania i zachęcanie do podejmowania wyzwań, pozwalają na osiągnięcie sukcesu, co wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka.

Kopalnia Soli Bochnia
  • Pozwala na rozładowanie napięć

Aktywność fizyczna jest doskonałą metodą na odreagowanie i rozładowanie napięć emocjonalnych i fizycznych. Poprzez ruch, który sprawia dziecku przyjemność, może ono w bezpieczny sposób wyciszyć negatywną energię i skanalizować ją na bardziej pozytywne działania. Szybciej także poczuje odprężenie i spokój – aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin (tzw. hormonów szczęścia) i obniża poziom stresu, co wpływa na obniżenie lęku i pomaga m.in. w łagodzeniu objawów depresji.

  • Jest antidotum na media i najnowsze technologie

Smartfony, tablety, komputery na dobre zagościły w codziennym życiu każdego dziecka. Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na to, by odciągnąć najmłodszych od technologii, zachęcić ich do innych, bardziej energicznych działań i pokazać wartościowe sposoby na spędzanie wolnego czasu lub zdobywanie wiedzy i umiejętności.

  • Daje możliwość pokazania swojej radości i energii

Swobodna, zabawowa atmosfera, jaka panuje podczas programów edukacyjnych i związanej z nimi aktywności fizycznej, sprawia, że dzieci mogą być spontaniczne, pokazać swoją radość i energię bez żadnych ograniczeń. Dzięki temu wycieczka szkolna do Kopalni Soli w Bochni jest dla nich przyjemnością i pozytywnym przeżyciem, a przekazywane informacje i wiadomości są łatwiej i szybciej zapamiętywane.

  • Rozwija postawę proekologiczną i miłość do natury

Dzięki ruchowi na świeżym powietrzu i w różnych środowiskach (np. w mikroklimacie kopalni), dziecko poznaje otaczający je świat przyrody. Większa świadomość wpływa na budowanie postawy proekologicznej, miłości i szacunku do natury. Podczas wycieczki do kopali uczniowie poznają historię wydobycia soli i górniczego fachu, odkryją jej właściwości i znaczenie dla życia człowieka.  

Oferta edukacyjna Kopalni Soli w Bochni zapewnia dzieciom dobrą zabawę, wzbogaca ich wiedzę i umiejętności, inspiruje i zachęca do działania samodzielnie oraz w grupie, a przede wszystkim pozwala na aktywność i swobodę w wyrażaniu samego siebie. Czas spędzony na takiej wycieczce szkolnej z pewnością przełoży się na dobre samopoczucie i wszechstronny rozwój każdego dziecka.

Kontakt:

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.

tel. 14 692 67 52

tel. 14 692 67 54

biuro@kopalnia-bochnia.pl

Artykuł powstał we współpracy z Kopalnią Soli w Bochni