6.3 C
Polska
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaCzytelniaAktywna wycieczka szkolna, czyli to, co dzieci lubią najbardziej

Aktywna wycieczka szkolna, czyli to, co dzieci lubią najbardziej

Organizacja wycieczki szkolnej to nie lada wyzwanie, jeśli wiesz, że energia Twoich uczniów jest wręcz niewyczerpalna.

Pisząc ogólną charakterystykę dzieci na pewno większość z nas przywołałaby takie cechy jak żywiołowość, energetyczność, chęć do działania i dynamizm. Warto wykorzystać tę naturalną skłonność do ruchu także w czasie działań edukacyjnych, takich jak wycieczki szkolne. Zobacz, jak aktywność fizyczna wpływa na rozwój dzieci i jakie niesie ze sobą korzyści.

Choć w systemie edukacji nieustannie zachodzą zmiany, to w metodach nauczania wciąż dominuje przekaz słowny i zajęcia, w czasie których uczniowie siedzą w ławkach, a ich aktywność ogranicza się do słuchania, sporządzania notatek i wykonywania zadań z podręczników. Biorąc pod uwagę fakt, że dominującą potrzebą najmłodszych jest ruch i zabawa, wyraźnie widać tutaj pewną sprzeczność. Pewnie dlatego, wycieczki szkolne i organizowane w czasie ich trwania zajęcia cieszą się wielką popularnością wśród dzieci i młodzieży – w końcu można wyjść z ławki, działać i być aktywnym.

Aktywnie na wycieczce

„Ruch to zdrowie”, „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – doskonale znamy te powiedzenia. Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia człowieka, jedną z najistotniejszych potrzeb i nieustannie doskonaloną umiejętnością. Rozwijamy ją niemal od momentu narodzin – od podnoszenia głowy, poprzez naukę raczkowania i chodzenia, aż do zdobywania wysokich kompetencji w różnych dziedzinach sportowych. Aktywność towarzyszy nam każdego dnia, jest zalecana przez lekarzy, a nawet została wpisana w piramidę zdrowego żywienia, jako podstawa zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by ruch obecny był w dawce minimum 30-45 minut każdego dnia – to najlepszy dowód na to, jak bardzo jest nam on niezbędny.

Wycieczki szkolne i przedszkolne do Kopalni Soli w Bochni stworzone zostały z myślą o potrzebach uczniów, w tym o potrzebie aktywności fizycznej. Pozwalają na zdobycie nowej wiedzy i doświadczeń w przyjaznej, swobodnej atmosferze i poprzez praktyczne działanie. Od przekroczenia progu kopalni, aż do zakończenia wizyty, dzieci są w ciągłym ruchu, znajdują się w zupełnie innym świecie, takim, który angażuje je, zachęca do eksplorowania, przyswajania nowej wiedzy i pozostawania aktywnym.

Podczas wizyty w Kopalni Soli w Bochni dzieci mają okazję zjechać prawdziwą górniczą windą, przejechać się podziemną kolejką lub przeprawić łodzią przez zalaną solanką komorę. Poza tymi atrakcjami na najmłodszych czeka jedyne w swoim rodzaju podziemne boisko (2,4 m poniżej poziomu Morza Bałtyckiego) o powierzchni 300 m2, na którym rozgrywane są mecze piłki nożnej i koszykówki oraz plac zabaw. Tak doskonałe połączenie zabawy, ruchu i cennych wiadomości daje najlepsze efekty edukacyjne, wywołuje szerokie uśmiechy na twarzach uczniów i zapewnia niezapomniane wrażenia.

Jak aktywność ruchowa wpływa na rozwój dzieci?

  • Stymuluje rozwój fizyczny najmłodszych

Aktywna zabawa, uprawianie sportu i wszelkie rodzaje ruchu stymulują ciało do wzrostu i rozwoju (m.in. z powodu większego wydzielania się hormonu wzrostu), wzmacniają mięśnie, stawy i więzadła, sprzyjają mineralizacji kości, poprawiają dotlenienie organizmu. Aktywność fizyczna wpływa także na motorykę dziecka, jego koordynację ruchową i harmonijny, równomierny progres.

  • Wpływa na rozwój intelektualny

Wysiłek fizyczny zwiększa dotlenienie całego organizmu, w tym także mózgu – to dla niego najlepszy pokarm, dzięki któremu pracuje sprawniej, szybciej i wydajniej. Ruch działa na mózg stymulująco, pomaga w tworzeniu się nowych połączeń nerwowych i zwiększa szybkość przewodzenia bodźców. Nie bez znaczenia jest też dla działań twórczych – w programach edukacyjnych Kopalni Soli w Bochni znaleźć można wiele zagadek, łamigłówek i zadań wymagających odkrycia, a dzięki połączeniu ich z aktywnością, dzieci nierzadko wykazują się ogromem kreatywności i zaskakują nieszablonowym podejściem.

  • Rozwija społecznie i integruje

Wspólna aktywność wymaga umiejętności współpracy i współdziałania, wykonywania zadań dla dobra całej grupy, a także przestrzegania zasad fair play i rywalizowania w duchu życzliwości i sympatii dla przeciwników. Na rozwijanie tych cech stawia m.in. gra integracyjna „Przygoda w Solnych Górach”, która wymaga nie tylko sprawności i sprytu, ale też kooperacji, wspólnych działań i stworzenia jednej, wspierającej się wzajemnie drużyny.

  • Pozwala na poznanie samego siebie

Pokonywanie nowych wyzwań to okazja do krytycznego spojrzenia na samego siebie, wykształcenia samodyscypliny i determinacji w dążeniu do celu, kontrolowania własnych emocji. Podczas pokonywania solnych korytarzy i zajęć edukacyjnych dziecko może poczuć swoją siłę i sprawność, zaprezentować rozmaite umiejętności, które nie zawsze ma okazję pokazać w klasie szkolnej, a także wykazać się odwagą, logicznym myśleniem i siłą woli.

  • Działa profilaktycznie i prozdrowotnie

Coraz częściej mówi się o ogromnym problemie nadwagi i otyłości wśród najmłodszych, a także o wadach postawy i kręgosłupa. Zachęcanie dzieci do aktywności to najlepsza metoda profilaktyki – im wcześniej zaczniemy wdrażać dobre nawyki, oswajać ich z codziennym ruchem i pokazywać, że to przyjemne i dobre dla nas, tym lepiej dla ich późniejszej kondycji i zdrowia.

  • Rozwija samodzielność

Poprzez ruch dziecko buduje swoją siłę i sprawność, co przekłada się także na poczucie sprawstwa, czyli myślenie „wiem, potrafię, dam radę”. Im pewniej i sprawniej będzie czuło się dziecko, tym chętniej podejmie samodzielne zadania i wykaże inicjatywę. Programy edukacyjne Kopalni Soli w Bochni nastawione są na inspirowanie dzieci do działania i zachęcanie do podejmowania wyzwań, pozwalają na osiągnięcie sukcesu, co wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka.

Kopalnia Soli Bochnia
  • Pozwala na rozładowanie napięć

Aktywność fizyczna jest doskonałą metodą na odreagowanie i rozładowanie napięć emocjonalnych i fizycznych. Poprzez ruch, który sprawia dziecku przyjemność, może ono w bezpieczny sposób wyciszyć negatywną energię i skanalizować ją na bardziej pozytywne działania. Szybciej także poczuje odprężenie i spokój – aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin (tzw. hormonów szczęścia) i obniża poziom stresu, co wpływa na obniżenie lęku i pomaga m.in. w łagodzeniu objawów depresji.

  • Jest antidotum na media i najnowsze technologie

Smartfony, tablety, komputery na dobre zagościły w codziennym życiu każdego dziecka. Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na to, by odciągnąć najmłodszych od technologii, zachęcić ich do innych, bardziej energicznych działań i pokazać wartościowe sposoby na spędzanie wolnego czasu lub zdobywanie wiedzy i umiejętności.

  • Daje możliwość pokazania swojej radości i energii

Swobodna, zabawowa atmosfera, jaka panuje podczas programów edukacyjnych i związanej z nimi aktywności fizycznej, sprawia, że dzieci mogą być spontaniczne, pokazać swoją radość i energię bez żadnych ograniczeń. Dzięki temu wycieczka szkolna do Kopalni Soli w Bochni jest dla nich przyjemnością i pozytywnym przeżyciem, a przekazywane informacje i wiadomości są łatwiej i szybciej zapamiętywane.

  • Rozwija postawę proekologiczną i miłość do natury

Dzięki ruchowi na świeżym powietrzu i w różnych środowiskach (np. w mikroklimacie kopalni), dziecko poznaje otaczający je świat przyrody. Większa świadomość wpływa na budowanie postawy proekologicznej, miłości i szacunku do natury. Podczas wycieczki do kopali uczniowie poznają historię wydobycia soli i górniczego fachu, odkryją jej właściwości i znaczenie dla życia człowieka.  

Oferta edukacyjna Kopalni Soli w Bochni zapewnia dzieciom dobrą zabawę, wzbogaca ich wiedzę i umiejętności, inspiruje i zachęca do działania samodzielnie oraz w grupie, a przede wszystkim pozwala na aktywność i swobodę w wyrażaniu samego siebie. Czas spędzony na takiej wycieczce szkolnej z pewnością przełoży się na dobre samopoczucie i wszechstronny rozwój każdego dziecka.

Kontakt:

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.

tel. 14 692 67 52

tel. 14 692 67 54

biuro@kopalnia-bochnia.pl

Artykuł powstał we współpracy z Kopalnią Soli w Bochni

PODOBNE ARTYKUŁY