Różnego rodzaju konkursy – plastyczne, wokalne, recytatorskie, fotograficzne, kulinarne czy sprawdzające wiedzę – są ciekawym uzupełnieniem regularnych zajęć dydaktycznych oraz szansą na dodatkowe zaktywizowanie uczniów, a niekiedy również i rodziców. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji do twórczego przetworzenia i zrealizowania przez każdego nauczyciela.
Pomysły na konkursy dla dzieci młodszych
ZIMA
- Ekologiczny strój karnawałowy – pomysł do zrealizowania np. przy okazji balu karnawałowego. Zadaniem konkursowym jest wykonanie i zaprezentowanie stroju z wykorzystaniem surowców z recyklingu.
- Mój przyjaciel Kubuś – propozycja konkursu z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka, który przypada 18.01. Konkurs polega na wykonaniu dowolną techniką podobizny książkowego bohatera.
- Zimowe eksperymenty – w tym konkursie uczestnicy projektują i dokumentują wykonanie dowolnego eksperymentu, np. z użyciem lodu, śniegu, wody.
WIOSNA
- Mój własny ogródek – w tym konkursie uczniowie zakładają własną uprawę w doniczce lub skrzyni. Prezentacja prac może odbyć się poprzez dostarczenie doniczek do szkoły (i np. wspólne skosztowanie plonów) lub za pomocą zdjęć. Dodatkowy efekt w postaci kształtowania postaw proekologicznych uzyskamy, jeśli zaproponujemy uczniom wyhodowanie warzyw z resztek, np. odciętego korzenia marchewki czy pietruszki.
- Tradycja ciągle żywa – konkurs do przeprowadzenia np. z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Uczniowie wykonują i prezentują dekorację lub element stroju zaczerpnięty z wybranej kultury ludowej.
- Miłość do Mamy wyrażona słowami – konkurs recytatorski zorganizowany z okazji Dnia Matki.
LATO
- Najciekawsza pamiątka z wakacji – konkurs na oryginalną pamiątkę z wakacji, która nie została kupiona, ale np. znaleziona lub wykonana własnoręcznie.
JESIEŃ
- Bogactwo lasu zamknięte w słoiku – zadaniem konkursowym jest wykonanie kompozycji złożonej z jesiennych darów natury, pozyskanych z poszanowaniem przyrody, umieszczonej w dużym słoiku.
- Rodzinne gotowanie – konkurs na propozycję kulinarną dla całej rodziny, w którym proces przygotowania potrawy jest nie tylko opisany w przepisie, ale również przedstawiony na zdjęciach.
- Ozdoba choinkowa w stylu retro – w tym konkursie uczniowie wykonują wspólnie z rodzicami lub dziadkami własnoręczną ozdobę choinkową, nawiązującą stylistyką do dzieciństwa rodziców/dziadków.
KONKURS CAŁOROCZNY
- „Jak zmieniają się pory roku” – zadaniem konkursowym jest fotografowanie wybranego obiektu, np. drzewa, w pierwszym dniu każdej pory roku.
Pomysły na konkursy dla dzieci starszych
ZIMA
- Moja budowla z Lego – propozycja konkursu na ciekawą budowlę z klocków, do przeprowadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Klocków Lego, przypadającego 28 stycznia.
- Kalejdoskop uczuć – konkurs recytatorski, w którym uczestnicy prezentują utwory traktujące o uczuciach.
- Konkurs fotograficzny pt. „Wszystkie odcienie miłości”, w którym uczestnicy starają się przedstawić na zdjęciach to uczucie – do przeprowadzenia np. z okazji Walentynek.
- Matematyka wokół nas – konkurs fotograficzny ukazujący istnienie i zastosowanie matematyki w naszym otoczeniu.
WIOSNA
- Kolorowe powitanie wiosny – w tym konkursie uczestnicy proponują stylizację na przywitanie wiosny z wykorzystaniem oryginalnych dodatków.
- Kilka pytań do … – zadaniem konkursowym jest napisanie wywiadu z wybraną postacią literacką. Konkurs może towarzyszyć obchodom Światowego Dnia Książki (23 kwietnia).
- Gdyby młodzi decydowali o tym, co się dzieje na świecie – konkurs do przeprowadzenia z okazji Dnia Dziecka, w którym uczniowie opisują swoje propozycje wprowadzenia zmian na świecie, np. w obszarze transportu, działań na rzecz klimatu, edukacji.
LATO
- Wybierz się w podróż z bohaterem – konkurs literacki na opowiadanie o wakacyjnej przygodzie, w której bierze udział bohater wybranej lektury.
- Mój przyjaciel pies – wariacja na temat popularnego konkursu fotograficznego, w której uczniowie ukazują najprzyjemniejsze chwile spędzone ze swoim zwierzakiem.
JESIEŃ
- Warzywa i owoce w nowej odsłonie – konkurs na autorski przepis kulinarny z zastosowaniem owoców i warzyw.
- Jeden liść i co dalej – każdy uczestnik konkursu tworzy pracę, w której w centralnym miejscu umieszcza liść. Dorysowując lub dokładając kolejne elementy kompozycji, uczestnik zamienia liść w obiekt lub postać, opowiadając w ten sposób swoją historię.
- Superbohater naszych czasów – propozycja do przeprowadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Życzliwości, w której uczestnicy w dowolnej formie – literackiej, fotograficznej czy plastycznej – przedstawiają dostrzeżone przez nich przejawy życzliwości w swojej codzienności.
Źródła:
własne pomysły i doświadczenia
Pomysły na konkursy szkolne opracowała: Urszula Wesół – pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny
Szkoła Podstawowa – portal dla nauczycieli