22.9 C
Polska
środa, 11 września, 2024
Strona głównaCzytelniaJak zostać nauczycielem? Przewodnik dla osób zainteresowanych pracą w szkole podstawowej

Jak zostać nauczycielem? Przewodnik dla osób zainteresowanych pracą w szkole podstawowej

Interesuje cię praca w szkole podstawowej? To dobry wybór, ponieważ w Polsce nadal brakuje wielu nauczycieli. Choć jest to wymagający zawód, to jednocześnie mało które zajęcie jest równie satysfakcjonujące – w końcu wychowujesz kolejne pokolenia, przygotowując je do życia w społeczeństwie i dorosłości. Jak zostać nauczycielem? Najprostszym sposobem jest wybór studiów pedagogicznych I lub II stopnia, ale nie tylko. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym poradnikiem.

Studia pedagogiczne a wymagania prawne

Jak z pewnością się domyślasz, studia pedagogiczne, a dokładniej – licencjat lub magisterka z pedagogiki – są potrzebne, aby móc ubiegać się o pracę w szkole. Co ciekawe, zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela wykształcenie wyższe nie jest jedyną wymaganą opcją. Przepisy wskazują, że nauczycielem można zostać również po ukończeniu zakładu kształcenia nauczycieli.

W przypadku pracy w szkole podstawowej – zarówno w klasach 1-3, jak i wyższych – wystarczające są studia pedagogiczne z tytułem licencjata, które możesz ukończyć online. O posadę w tej placówce mogą ubiegać się również inżynierzy. Co więcej, przytoczona wyżej Karta Nauczyciela zwraca też uwagę na dwa inne wymagania:

  • zdrowie niezbędne do wykonywania zawodu,
  • przestrzeganie podstawowych zasad moralnych.

Na studiach pedagogicznych dobrze odnajdą się osoby komunikatywne, kreatywne, cierpliwe i zaangażowane. W pracy nauczyciela przyda się również odporność na stres i umiejętność organizacji.

Chcesz się przebranżowić? Wiemy, jak zostać nauczycielem, jeśli nie jesteś po studiach pedagogicznych

O ile starsze pokolenie zazwyczaj pozostawało w jednym miejscu pracy przez większą część życia, tak te młodsze coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na potrzebę przebranżawiania, ale także na płynące z tego korzyści (o ile nie wynika to ze zwolnienia czy problemów ze znalezieniem posady). Co w sytuacji, gdy masz już tytuł licencjata lub magistra z innego kierunku i chcesz zostać nauczycielem?

Podstawą jest zdobycie przygotowania pedagogicznego, które można uzyskać, zapisując się na odpowiednią podyplomówkę o charakterze kwalifikacyjnym. Pamiętaj, że podobnie jak na licencjackich studiach pedagogicznych, tak i tu niezbędne jest zrealizowanie praktyk w wyznaczonym przez placówkę wymiarze godzinowym. Kolejnym krokiem jest ukończenie kierunku związanego z nauczaniem w szkole. W przypadku podstawówki może być to m.in. język niemiecki, angielski czy rytmika i muzykoterapia w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Studia pedagogiczne online – czy to dobry wybór?

Jak najbardziej. Studia pedagogiczne online mają pozytywne opinie wśród aktualnych studentów i absolwentów. Powód jest prosty: e-learning, czyli możliwość zdobywania wykształcenia i kwalifikacji z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, to świetny sposób na połączenie nauki z aktualną pracą. To rozwiązanie docenią w szczególności osoby, które chcą się przebranżowić na nauczyciela i właśnie rozważają studia pedagogiczne.

Studia online to również dostęp do czytelnych i merytorycznych materiałów w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki temu to ty dopasowujesz plan nauki do swoich preferencji, potrzeb i pozostałych zajęć. Na zakończenie mamy też dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych studiami pedagogicznymi: licencjat online nie kończy się złożeniem pracy dyplomowej. Zamiast tego, aby otrzymać dyplom, wystarczy zdać test generalny.

Artykuł sponsorowany przy współpracy ze studia-online.pl

PODOBNE ARTYKUŁY