sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaCzytelnia5 pomysłów na prace plastyczne z wykorzystaniem darów natury

5 pomysłów na prace plastyczne z wykorzystaniem darów natury

Lato to wyjątkowy czas. W powietrzu unosi się zapach kwiatów, świeżo koszonej trawy, łąki pachną ziołami i obfitują w polne kwiaty. To także idealny moment na stworzenie ciekawych i kreatywnych prac plastycznych z wykorzystaniem tego, co oferuje nam natura – kwiatów, liści, ziół czy zbóż. Poznaj naszych 5 pomysłów na ich wykonanie.

1. Zakładka do książek – idealna propozycja dla wszystkich dzieci, które w okresie wakacji uwielbiają zatopić się w ulubionej lekturze.

Potrzebne materiały:

• świeże lub suszone małe kwiatki i listki
  • folia do laminowania
  • laminarka
  • nożyczki
  • dziurkacz
  • włóczka lub tasiemka w ulubionym kolorze

Wykonanie:

Z folii do laminowania wycinamy nożyczkami dowolny kształt (taki, jaki chcemy, aby miała nasza zakładka – najlepiej podłużny prostokąt). Rozkładamy folię i w jej środku umieszczamy małe kwiatki oraz listki – pamiętając o pozostawieniu wolnych brzegów, aby folia się zgrzała. Tak przygotowaną folię umieszczamy w laminarce. Po wyjęciu folii odczekujemy chwilkę, aby ostygła, następnie na jej górze dziurkaczem robimy dziurkę i przewlekamy przez nią kolorową włóczkę lub wstążkę, tworząc chwost, który pozwoli zaznaczyć w książce stronę, na której skończyliśmy.

2. Wazon pełen kwiatów* – czy wazon z kwiatami musi być szklany lub porcelanowy? Oczywiście, że nie! Można użyć do jego wykonania… karton!

• kawałek kartonu
  • czarne pisaki/markery
  • podłużne, ostre narzędzie do wykonania dziurek (gwóźdź, radełko)
  • świeże kwiatki np. polne z zachowaną łodygą

Wykonanie:

Na kawałku kartonu czarnym pisakiem szkicujemy naczynie, w którym chcemy umieścić nasz letni bukiet (może to być wazon, donica lub misa) i ozdabiamy je w dowolny sposób np. rysując szlaczki, kropki, serduszka. Nad naszkicowanym naczyniem, ostrym narzędziem robimy wiele dziurek, formując z nich kształt bukietu. Następnie w przygotowane dziurki wtykamy kwiaty, przeciągając łodyżkę na drugą stronę. I gotowe! Możemy cieszyć się pięknym, letnim bukietem hand made.

*Alternatywnie możemy przygotować inny kształt np. motyla i umieścić kwiaty na jego skrzydłach.

3. Obraz kwiatami i liśćmi malowany – czy kwiaty i liście możemy jedynie wąchać i cieszyć nimi wzrok? Oczywiście, że nie! Możemy stworzyć z nich… akcesoria malarskie!

Potrzebne materiały:

• różnego rodzaju kwiaty, liście oraz gałązki
  • arkusz papieru technicznego
  • farby w płynie w ulubionych kolorach
  • papierowe talerzyki

Wykonanie:

Na papierowe talerzyki wylewamy niewielką ilość farb w wybranych kolorach. Przygotowane kwiaty, liście oraz gałązki maczamy w farbie i używamy ich do namalowania letniego obrazu na arkuszu papieru. Możemy nimi stemplować, rysować lub przeciągać po kartce tworząc różnobarwne esy-floresy.

4. Kreator mody – spełnienie marzeń niejednego dziecka (i dorosłego), aby móc choć na chwilę stać się prawdziwym kreatorem mody. Podczas wykonywania tej pracy plastycznej można poczuć się jak prawdziwy designer.

Potrzebne materiały:

• wydrukowane czarno-białe (lub naszkicowane) szablony przedstawiające sylwetki kobiet
  • różnego rodzaju kwiaty i liście
  • klej
  • materiały piśmiennicze – kolorowe kredki, pisaki, flamastry

Wykonanie:

Szablony przedstawiające sylwetki kobiet kolorujemy w dowolny sposób. Dorysowujemy elementy garderoby np. suknię, kostium, nakrycie głowy. Następnie, przy użyciu kleju (lub cienkiej taśmy dwustronnej), ozdabiamy kreację kwiatkami i liśćmi, tworząc nasz indywidualny projekt.

5. Kwiecisty lampion idealny element wystroju na długie, letnie wieczory. Stanowi nie tylko piękną dekorację, ale nada się także na upominek dla bliskiej dziecku osoby.

Potrzebne materiały:

• niewielkie szklane słoiki pozbawione naklejek
  • suszone kwiaty i liście (prasowane, suszone na płasko) – np. ususzone wcześniej w zamkniętej książce
  • klej do szkła
  • pędzel do nakładania kleju
  • ozdobna tasiemka
  • mała świeczka typu tealight

Wykonanie:

Słoik oczyszczamy z naklejek i śladu kleju oraz dokładnie osuszamy. Przy pomocy pędzelka nakładamy na słoik klej (małymi fragmentami) i naklejamy suszone kwiaty oraz listki (od dołu słoika ku górze). Po ozdobieniu całego słoika odstawiamy go do wysuszenia. Etapem końcowym jest zawiązanie wokół gwintu ozdobnej tasiemki oraz umieszczenie w słoiku małej świeczki.

Pomysły na prace plastyczne opracowała: Aneta Suchecka