Lato to wyjątkowy czas. W powietrzu unosi się zapach kwiatów, świeżo koszonej trawy, łąki pachną ziołami i obfitują w polne kwiaty. To także idealny moment na stworzenie ciekawych i kreatywnych prac plastycznych z wykorzystaniem tego, co oferuje nam natura – kwiatów, liści, ziół czy zbóż. Poznaj naszych 5 pomysłów na ich wykonanie.
1. Zakładka do książek – idealna propozycja dla wszystkich dzieci, które w okresie wakacji uwielbiają zatopić się w ulubionej lekturze.
Potrzebne materiały:
- świeże lub suszone małe kwiatki i listki
- folia do laminowania
- laminarka
- nożyczki
- dziurkacz
- włóczka lub tasiemka w ulubionym kolorze
Wykonanie:
Z folii do laminowania wycinamy nożyczkami dowolny kształt (taki, jaki chcemy, aby miała nasza zakładka – najlepiej podłużny prostokąt). Rozkładamy folię i w jej środku umieszczamy małe kwiatki oraz listki – pamiętając o pozostawieniu wolnych brzegów, aby folia się zgrzała. Tak przygotowaną folię umieszczamy w laminarce. Po wyjęciu folii odczekujemy chwilkę, aby ostygła, następnie na jej górze dziurkaczem robimy dziurkę i przewlekamy przez nią kolorową włóczkę lub wstążkę, tworząc chwost, który pozwoli zaznaczyć w książce stronę, na której skończyliśmy.
2. Wazon pełen kwiatów* – czy wazon z kwiatami musi być szklany lub porcelanowy? Oczywiście, że nie! Można użyć do jego wykonania… karton!
Potrzebne materiały:
- kawałek kartonu
- czarne pisaki/markery
- podłużne, ostre narzędzie do wykonania dziurek (gwóźdź, radełko)
- świeże kwiatki np. polne z zachowaną łodygą
Wykonanie:
Na kawałku kartonu czarnym pisakiem szkicujemy naczynie, w którym chcemy umieścić nasz letni bukiet (może to być wazon, donica lub misa) i ozdabiamy je w dowolny sposób np. rysując szlaczki, kropki, serduszka. Nad naszkicowanym naczyniem, ostrym narzędziem robimy wiele dziurek, formując z nich kształt bukietu. Następnie w przygotowane dziurki wtykamy kwiaty, przeciągając łodyżkę na drugą stronę. I gotowe! Możemy cieszyć się pięknym, letnim bukietem hand made.
*Alternatywnie możemy przygotować inny kształt np. motyla i umieścić kwiaty na jego skrzydłach.
3. Obraz kwiatami i liśćmi malowany – czy kwiaty i liście możemy jedynie wąchać i cieszyć nimi wzrok? Oczywiście, że nie! Możemy stworzyć z nich… akcesoria malarskie!
Potrzebne materiały:
- różnego rodzaju kwiaty, liście oraz gałązki
- arkusz papieru technicznego
- farby w płynie w ulubionych kolorach
- papierowe talerzyki
Wykonanie:
Na papierowe talerzyki wylewamy niewielką ilość farb w wybranych kolorach. Przygotowane kwiaty, liście oraz gałązki maczamy w farbie i używamy ich do namalowania letniego obrazu na arkuszu papieru. Możemy nimi stemplować, rysować lub przeciągać po kartce tworząc różnobarwne esy-floresy.
4. Kreator mody – spełnienie marzeń niejednego dziecka (i dorosłego), aby móc choć na chwilę stać się prawdziwym kreatorem mody. Podczas wykonywania tej pracy plastycznej można poczuć się jak prawdziwy designer.
Potrzebne materiały:
- wydrukowane czarno-białe (lub naszkicowane) szablony przedstawiające sylwetki kobiet
- różnego rodzaju kwiaty i liście
- klej
- materiały piśmiennicze – kolorowe kredki, pisaki, flamastry
Wykonanie:
Szablony przedstawiające sylwetki kobiet kolorujemy w dowolny sposób. Dorysowujemy elementy garderoby np. suknię, kostium, nakrycie głowy. Następnie, przy użyciu kleju (lub cienkiej taśmy dwustronnej), ozdabiamy kreację kwiatkami i liśćmi, tworząc nasz indywidualny projekt.
5. Kwiecisty lampion – idealny element wystroju na długie, letnie wieczory. Stanowi nie tylko piękną dekorację, ale nada się także na upominek dla bliskiej dziecku osoby.
Potrzebne materiały:
- niewielkie szklane słoiki pozbawione naklejek
- suszone kwiaty i liście (prasowane, suszone na płasko) – np. ususzone wcześniej w zamkniętej książce
- klej do szkła
- pędzel do nakładania kleju
- ozdobna tasiemka
- mała świeczka typu tealight
Wykonanie:
Słoik oczyszczamy z naklejek i śladu kleju oraz dokładnie osuszamy. Przy pomocy pędzelka nakładamy na słoik klej (małymi fragmentami) i naklejamy suszone kwiaty oraz listki (od dołu słoika ku górze). Po ozdobieniu całego słoika odstawiamy go do wysuszenia. Etapem końcowym jest zawiązanie wokół gwintu ozdobnej tasiemki oraz umieszczenie w słoiku małej świeczki.
Pomysły na prace plastyczne opracowała: Aneta Suchecka
Szkoła Podstawowa – portal dla nauczycieli