Strona główna Czytelnia Zabawne gry językowe dla dzieci uczących się angielskiego

Zabawne gry językowe dla dzieci uczących się angielskiego

Zabawa to kluczowy element procesu nauki u dzieci, a gry językowe stanowią fantastyczne narzędzie do rozwijania umiejętności językowych u najmłodszych.

Gry pozwalają na naukę w naturalny, niezobowiązujący sposób, jednocześnie zachęcając dzieci do aktywnego uczestnictwa i współpracy. Oto 4 zabawne gry językowe, które pomogą dzieciom w nauce angielskiego (dowiedz się więcej o nauce angielskiego dla dzieci).

1. Memory z angielskimi słówkami

Memory z angielskimi słówkami to gra, która łączy zabawę z nauką i pozwala na rozwijanie zarówno pamięci wzrokowej, jak i słownictwa w języku angielskim. Aby uczynić grę jeszcze bardziej edukacyjną i angażującą, można wprowadzić kilka modyfikacji:

• Tematyczne zestawy kart: Stwórz różnorodne zestawy kart na określone tematy, takie jak zwierzęta, owoce, zawody czy przedmioty szkolne. Dzięki temu dzieci będą mogły skupić się na konkretnym zakresie słownictwa, co ułatwi zapamiętywanie nowych słów.
  • Zdania zamiast pojedynczych słów: Na jednej karcie umieść obrazek, a na drugiej zdanie opisujące obrazek, np. „This is a dog” dla obrazka psa. Ta wersja gry zachęca dzieci do czytania i rozumienia prostych zdań po angielsku, a także do kojarzenia słów z kontekstem.
  • Gra z odwróceniem ról: Po znalezieniu pary dziecko musi użyć słowa w zdaniu lub zadać pytanie z jego użyciem, dając tym samym praktykę w konstruowaniu zdań i zadawaniu pytań. Na przykład, po znalezieniu pary „cat”, dziecko może powiedzieć „I have a cat at home” lub zapytać „Do you like cats?”.

2. Bingo językowe

Bingo językowe to wszechstronna gra, która może być dostosowana do różnych poziomów umiejętności językowych i grup wiekowych. Aby uczynić grę bardziej interaktywną i edukacyjną, można wprowadzić następujące modyfikacje:

• Bingo z obrazkami i słowami: Na kartach bingo umieść zarówno obrazki, jak i odpowiadające im angielskie słówka. Losując słowo, nauczyciel lub rodzic może pokazać obrazek, wymawiać słowo lub robić obie te rzeczy. To zachęca dzieci do łączenia słów z obrazami i poprawia ich rozumienie oraz słownictwo.
  • Bingo z aktywnością fizyczną: Po znalezieniu na swojej karcie bingo odpowiedniego słowa, dziecko musi wykonać z nim powiązaną czynność, np. jeśli na karcie pojawi się słowo „jump”, dziecko musi podskoczyć. To nie tylko dodaje element ruchu do nauki, ale także pomaga dzieciom zapamiętywać słowa poprzez działanie.
  • Bingo z różnymi wariantami gry: Oprócz tradycyjnego bingo, w którym celem jest uzupełnienie linii, można wprowadzić warianty takie jak „pełna karta” (wszystkie słowa na karcie muszą zostać zakryte) czy „krzyż” (słowa muszą zostać zakryte tak, by na karcie utworzyły krzyż). Te warianty gry uczą dzieci strategii i umiejętności planowania, a także utrzymują ich zaangażowanie przez dłuższy czas.

3. Angielski detektyw

Gra „Angielski detektyw” to doskonała metoda na rozwijanie umiejętności zadawania pytań i rozumienia odpowiedzi w języku angielskim. Aby uczynić grę jeszcze bardziej interaktywną i edukacyjną, warto zastosować kilka modyfikacji:

• Zastosowanie kategorii: Przed rozpoczęciem gry, określ kategorię przedmiotów, które będą odgadywane. Może to być na przykład „przedmioty w klasie”, „zwierzęta” czy „owoce i warzywa”. To pozwoli dzieciom na skupienie się na określonym słownictwie i lepsze jego przyswajanie.
  • Wykorzystanie opisów: Zamiast odpowiadać tylko „tak” lub „nie” na pytania, osoba prowadząca grę może dawać krótkie, opisowe odpowiedzi, które będą zawierały więcej informacji. Na przykład, na pytanie „Is it something we eat?” zamiast „tak”, można odpowiedzieć „Yes, you can eat it, and it’s very sweet.” Dzięki temu dzieci mogą uczyć się dodatkowych słówek i zwrotów.
  • Rola detektywa: Dzieci mogą na zmianę przyjmować rolę detektywa, co daje im możliwość zadawania pytań. Ta zmiana ról sprawia, że każde dziecko ma szansę praktykować język aktywnie, a nie tylko pasywnie słuchać i odpowiadać.

4. „Simon says” (Simon mówi)

„Simon says” to klasyczna gra, która pomaga dzieciom w nauce poleceń i części ciała, a także w rozwijaniu umiejętności słuchania i szybkiego reagowania. Aby wzbogacić tę grę i uczynić ją jeszcze bardziej edukacyjną, można wprowadzić następujące modyfikacje:

• Złożone instrukcje: Zamiast podstawowych poleceń, takich jak „touch your nose”, można używać bardziej złożonych instrukcji, które wymagają wykonania serii czynności, np. „Simon says touch your nose and then jump three times.” Dzięki temu dzieci muszą skupić się bardziej na słuchaniu i rozumieniu instrukcji.
  • Użycie przedmiotów: Do gry można włączyć przedmioty, które dzieci muszą dotknąć lub użyć zgodnie z poleceniem. Na przykład, „Simon says pick up the blue pen and write your name.” To nie tylko sprawia, że gra jest bardziej interaktywna, ale również pozwala na naukę nazw przedmiotów i kolorów.
  • Instrukcje związane z gramatyką: Gra może być również okazją do wprowadzenia prostych struktur gramatycznych. Na przykład, używając poleceń w różnych czasach, np. „Simon says jump” (prosty czas teraźniejszy) vs. „Simon said jump” (prosty czas przeszły), ucząc dzieci rozróżniania czasów w zabawny i interaktywny sposób.

Te zabawne gry językowe nie tylko pomagają dzieciom w nauce angielskiego w przyjemny sposób, ale także wspierają rozwój wielu innych umiejętności, takich jak pamięć, zdolności komunikacyjne i myślenie kreatywne. Regularne włączanie gier do procesu nauki może znacząco przyspieszyć postępy dziecka w opanowaniu języka angielskiego.

Materiały do nauki angielskiego dla dzieci w Tutlohttps://tutlo.com/pl/angielski-dla-dzieci/materialy-do-nauki/

Artykuł sponsorowany przy współpracy z tutlo.com