-3.1 C
Polska
wtorek, 18 lutego, 2025
Strona głównaKlasy 4-8Zatrzymanie hejtu jest możliwe i leży w rękach młodzieży - scenariusz godziny...

Zatrzymanie hejtu jest możliwe i leży w rękach młodzieży – scenariusz godziny wychowawczej

Temat lekcji: Zatrzymanie hejtu jest możliwe i leży w rękach młodzieży.

Klasy:

VII–VIII

Cele:

  • Uczeń dostrzega problem hejtu.
  • Uczeń wie, w jaki sposób może przeciwdziałać hejtowi w Internecie i w swoim najbliższym środowisku.
  • Uczeń doskonali umiejętności argumentacji, krytycznego myślenia i kulturalnego prowadzenia dyskusji.

Metody:

debata oksfordzka

Uwagi:

  1. Na wybranej godzinie wychowawczej nauczyciel przedstawia zasady debaty oksfordzkiej, która będzie miała miejsce w kolejnym tygodniu. W drodze głosowania wybierani są uczestnicy sporu (sześcioro uczniów) oraz marszałek.
  2. Uczestnicy debaty oksfordzkiej znają wcześniej tezę, aby móc się właściwie przygotować; nie wiedzą jednak, po której ze stron argumentacyjnych się znajdą (oznacza to, że każdy zespół powinien być gotowy do prowadzenia sporu po obu stronach).

Przebieg lekcji:

Faza wstępna (10 minut):

Nauczyciel przedstawia tezę debaty oksfordzkiej (zapisuje ją na tablicy): „Zatrzymanie hejtu jest możliwe i leży w rękach młodzieży”.

Na środek klasy zostają zaproszeni wszyscy uczestnicy: wybrany wcześniej marszałek (który czuwa nad prawidłowym przebiegiem debaty) oraz dwa trzyosobowe zespoły. Następnie ma miejsce przypisanie drużyny do określonej strony argumentacyjnej w drodze losowania (kwestię tę można rozwiązać np. poprzez rzut monetą):

  • Propozycja – zgadza się z tezą; skupia się na tym, że młodzież ma moc sprawczą w walce z hejtem.
  • Opozycja – nie zgadza się z tezą; argumentuje, że hejt jest zjawiskiem zbyt powszechnym, wykazującym związki z naturą człowieka i rozwojem technologii.

Drużyny mają wyznaczone role: pierwszy mówca wprowadza w temat, drugi rozwija argumenty, a trzeci dokonuje podsumowania.

W trakcie debaty reszta klasy pełni rolę publiczności, która będzie miała szansę zadawać pytania lub wyrazić swoją opinię w głosowaniu końcowym.

Kwestie techniczne:

Strony zajmują miejsca naprzeciwko siebie (przy dwóch odseparowanych ławkach na środku klasy), a pomiędzy nimi zasiada marszałek. Tradycyjnie strona propozycji znajduje się po prawej stronie marszałka, a opozycji – po lewej. Mówcy ustawiają się w kolejności zabierania głosu.

Faza właściwa (25 minut):

Debatę rozpoczyna marszałek, którego rolą jest wywoływanie kolejnych mówców. Wypowiedzi uczestników debaty przebiegają według ustalonego wcześniej porządku:

1) Pierwsza runda (10 minut):

  • Pierwszy mówca propozycji (2 minuty):

Wprowadza temat i przedstawia ogólną wizję przeciwdziałania hejtowi.

  • Pierwszy mówca opozycji (2 minuty):

Kwestionuje możliwość całkowitego wyeliminowania hejtu, twierdząc, że jest to utopijna wizja świata.

  • Drugi mówca propozycji (2 minuty):

Przedstawia konkretne przykłady działań młodzieży przeciwko hejtowi, np. akcje społeczne, mediacje w szkołach czy edukację cyfrową.

  • Drugi mówca opozycji (2 minuty):

Wskazuje na ograniczenia młodzieży – brak wpływu na globalne problemy czy anonimowość hejterów w sieci.

  • Krótka dyskusja między drużynami (2 minuty):

Drużyny mają szansę zadać sobie nawzajem pytania.

2) Druga runda (10 minut):

Publiczność zadaje pytania obu drużynom. Nauczyciel moderuje dyskusję, upewniając się, że pytania są konkretne i merytoryczne.

Uwaga! Chęć zabrania głosu sygnalizuje się poprzez podniesienie ręki.

3) Podsumowanie (5 minut):

Każda drużyna ma 2 minuty na przedstawienie swojego stanowiska końcowego.

Faza końcowa (10 minut):

Głosowanie publiczności – po zakończeniu debaty uczniowie głosują, czy zgadzają się z tezą, oraz wskazują, która drużyna lepiej uargumentowała swoje stanowisko.

Elementy nieobligatoryjne:

  • Do debaty mogą zostać zaproszeni goście (np. pedagog, psycholog, przedstawiciel samorządu uczniowskiego).
  • Debata może być nagrywana (jeśli każda osoba w klasie wyrazi na to zgodę); wartościowy materiał warto wykorzystać np. w ramach większego projektu szkolnego, który miałby na celu promowanie dyskusji o sposobach przeciwdziałania hejtowi.

Polecamy Państwa uwadze kurs doskonalący pt. Bezpieczeństwo cyfrowe i cyberprzemoc – zagrożenia dla dzieci i młodzieży w Internecie w naszej Niepublicznej Placówce Doskonalenia Nauczycieli PERFECTUS. Więcej informacji TUTAJ.


Autorka: Joanna Pałka

Szkoła Podstawowa – portal dla nauczycieli

PODOBNE ARTYKUŁY