Strona głównaKlasy 4-8Zamień hejt na miłe słowo – scenariusz lekcji dla uczniów klas IV–VIII

Zamień hejt na miłe słowo – scenariusz lekcji dla uczniów klas IV–VIII

Adresaci: Uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej
Czas trwania: 45 minut

Scenariusz lekcji: Zamień hejt na miłe słowo.

Cele ogólne:

  • Uczeń definiuje zjawisko hejtu i wymienia jego najczęstsze przyczyny.
  • Uczeń wskazuje skutki hejtu.
  • Uczeń zna asertywne sposoby radzenia sobie z hejtem.

Cel wychowawczy:

  • uświadomienie sprawczej mocy słów,
  • kształtowanie postawy empatii i życzliwości,
  • formułowanie pozytywnych komunikatów (komplementów) pod adresem rówieśnika.

Metody:

pogadanka, zajęcia praktyczne

Formy pracy:

praca w grupie, praca indywidualna, drama

Środki dydaktyczne:

prezentacja, film na YouTube

Przebieg zajęć:

  1. Wstęp: Burza mózgów. Co kojarzy się uczniom ze słowem „hejt”?

Nauczyciel zapisuje hasła na tablicy. Dopowiadamy, że temat hejtu jest bardzo bieżący i szeroki, jednak dziś wspólnie spróbujemy zamienić go na dobre słowo.

  1. Pogadanka na temat przyczyn hejtu.

Naprowadzamy uczniów i wspólnie wymieniamy: zazdrość, kompleksy, poczucie anonimowości, emocje i frustracja, negatywne wzorce (wyniesione z domu).

  1. Postaw się na moim miejscu – czyli jak może czuć się ofiara nękania. Wspólne szukanie przyczyn hejtu wraz z uczniami.

Hejt może prowadzić do: spadku poczucia własnej wartości, wycofania, obniżonej motywacji, problemów emocjonalnych, długotrwałych urazów psychicznych, a nawet tragedii.

  1. Film na YouTube Jak powstrzymać nękanie, praktyczna rada od Brooksa Gibbsa.

Po pierwszej części zatrzymujemy film i omawiamy go z klasą, następnie oglądamy kolejną część. Wskazujemy różnice w reakcjach na hejt, uzasadniamy, że rezygnacja z przemocy słownej oraz stosowanie życzliwości przynosi pożądany skutek.

  1. „Don’t get upset” (Drama)

Na podstawie drugiej części filmu (Metoda Gibbsa Brooksa) uczniowie odgrywają scenki w parach lub małych grupach.

(Wskazówka dla nauczyciela: Zwróć uwagę uczniów, że „Don’t get upset” to nie jest uległość, ale siła. Wyjaśnijmy, że bycie miłym dla hejtera wymaga ogromnej odwagi i kontroli nad sobą – to ofiara przejmuje kontrolę.)

Zadaniem ucznia wchodzącego w rolę ofiary jest pozostanie spokojnym, neutralnym lub odpowiadającym z życzliwością (np. „Masz prawo tak uważać, miłego dnia”, „Dzięki za opinię”, „Możliwe, że masz rację”, „Przykro mi, że tak to widzisz”.) Po odegraniu scenki, następuje zamiana ról w parach lub grupach.

  1. Ćwiczenie: „Cenię w Tobie to, że jesteś…”

Zadanie polega na tym, że każda osoba, zaczynając od kolegi z ławki, wypowiada głośno na jej temat miłe słowo. Zadaniem osoby, która dostała komplement, jest za niego podziękować i przekazać swój własny kolejnej osobie. Tak, by wszyscy usłyszeli miłe słowo. Jeśli uczeń ma trudność z przekazaniem komplementu, prosimy całą klasę o pomoc, by nikt nie był pominięty.

(Wskazówka dla nauczyciela: Jeśli klasa jest skonfliktowana, można zmodyfikować to ćwiczenie na wersję pisemną: uczniowie przyklejają sobie kartki na plecach, a inni dopisują miłe rzeczy. Zmniejsza to stres związany z wypowiedzią publiczną.

  1. Podsumowanie

Nauczyciel puentuje zajęcia: „Dzisiaj udowodniliśmy, że możemy zamienić hejt na miłe słowo. Nauczyliśmy się, że lepiej załagodzić go naszym spokojem i życzliwością. Pamiętajcie, że to wy decydujecie, jaką moc mają wasze słowa”.


Autorka: Magdalena Poliszuk – Czytelniczka Portalu

PODOBNE ARTYKUŁY