18.4 C
Polska
niedziela, 20 kwietnia, 2025
Strona głównaEdukacja wczesnoszkolnaEdukacja przyrodniczaUkłady w ciele człowieka - scenariusz lekcji w klasie III z wykorzystaniem...

Układy w ciele człowieka – scenariusz lekcji w klasie III z wykorzystaniem TIK

Imię i nazwisko: Sylwia Niedźwiecka

Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie

Klasa: III

Data: 03.04.2024 r.

Temat lekcji: Układy w ciele człowieka.

Cele kształcenia – wymagania ogólne:

Cele ogólne:

  1. Rozbudzanie ciekawości poznawczej.
  2. Rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
  3. Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
  4. Wdrażanie do uważnego słuchania.
  5. Rozwijanie świadomości własnego ciała i jego potrzeb.
  6. Wdrażanie do zgodnej i efektywnej pracy grupowej.

Cele szczegółowe:

  1. Uczeń zna hierarchię struktur w organizmie człowieka.
  2. Uczeń wymienia i wskazuje położenia najważniejszym narządów w ciele człowieka.
  3. Uczeń nazywa i wyjaśnia funkcje wybranych układów w ciele człowieka.

Treści nauczania – wymagania szczegółowe:

  1. E1-POCZ-EPRZYR-2.0-2.5 Uczeń reaguje stosownym zachowaniem w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia jego lub innej osoby.
  2. E1-POCZ-EPRZYR-2.0-2.4 Uczeń dba o higienę oraz estetykę własną i otoczenia.
  3. E1-POCZ-EW-2.11-IV.1 Uczeń posiada potrzebę i umiejętność samodzielnego refleksyjnego, twórczego, logicznego myślenia.
  4. E1-POCZ-2.0-IV.11 Uczeń nabywa umiejętność wyrażania swoich spostrzeżeń w oparciu o nowoczesne technologie.
  5. E1-POCZ-2.0-IV.2 Uczeń posiada umiejętność poprawnego posługiwania się językiem polskim w mowie i piśmie, pozwalającą na samodzielną aktywność, komunikację i efektywną naukę.
  6. E1-POCZ-EW-2.11-III.5 Uczeń osiąga umiejętność tworzenia relacji, współdziałania, współpracy oraz samodzielnej organizacji pracy w małych grupach, w tym organizacji pracy przy wykorzystaniu technologii.

Metody pracy wg M. Kwiatkowskiej:

  • słowne: burza mózgów, rozmowa kierowana, objaśnienie
  • oglądowe: pokaz filmu na YouTube, oglądanie preparatów przez mikroskop, prezentacja multimedialna
  • czynne: metoda stacji zadaniowych, metoda samodzielnych doświadczeń

Środki dydaktyczne, tradycyjne i cyfrowe:

monitor interaktywny, tablety, mikroskop z preparatem dowolnej tkanki, model komórki zwierzęcej (druk 3d), szkielet człowieka, karty z nazwami narządów, książka interaktywna „Ciało człowieka” z piórem Albik, encyklopedia budowy ciała człowieka, puzzle 3d układu oddechowego (wydruk z drukarki 3d), etykiety z nazwami elementów układu oddechowego, aplikacja WordWall, Książka Multilearn „Organizm człowieka”, model ciała człowieka, naklejki z nazwami części ciała

Przewidywany czas:

45 minut

Proponowany przebieg zajęć:

WPROWADZENIE

1. Podanie celu głównego – Poznanie układów człowieka.

2. Prezentacja Avatara opisującego cele szczegółowe lekcji, stworzonego w programie VEEDO.

3. Odsłonięcie pytania kluczowego:

Czy wszystkie części naszego ciała są nam potrzebne? – Swobodne próby odpowiedzenia na pytanie.

CZĘŚĆ GŁÓWNA ZAJĘĆ

1. Poznanie hierarchicznej struktury naszego ciała – film na YouTube pt. Hierarchiczna budowa ciała człowieka – edukacja wczesnoszkolna – Sylwia Niedźwiecka,

(źródło: https://youtu.be/-bldJ7plEiA, dostęp 18.03.2025 r.)

Cel: Zapoznanie uczniów z hierarchiczną budową ciała człowieka.

2. Wykład nauczyciela nt. hierarchicznej budowy ciała człowieka, wsparty pokazem modelu komórki zwierzęcej, prezentacją tkanek na mikroskopie oraz prezentacją multimedialną z przykładami zdjęć narządów na monitorze interaktywnym. Omówienie funkcji wybranych narządów. Uzupełnienie kart pracy 1.

Cel: Wyjaśnienie pojęć: komórka, tkanka, narząd, organ. Podanie przykładów struktur budowy ciała człowieka.

3. Poznanie układów człowieka – praca metodą stacji zadaniowych.

Podział uczniów na 4 grupy, objaśnienie zadań na poszczególnych stacjach, polegających na podpisaniu narządów w układach człowieka. Praca samodzielna uczniów pod stałą kontrolą nauczyciela. Dokonanie samooceny metodą kolorowych minek na karcie pracy nr 2.

Cel: Zgodne współpracowanie w zespole w celu osiągnięcia pozytywnych efektów. Poznanie funkcji i budowy poszczególnych układów w ciele człowieka. Nabycie umiejętności samooceny swojej pracy.

STACJA I – układ szkieletowy

Wykorzystując własną wiedzę, przyklej nazwy kości na odpowiednie części szkieletu człowieka. Sprawdź poprawność wykonania zadania korzystając z Encyklopedii.

STACJA II – układ pokarmowy

Korzystając z Książki MultiLearn „Organizm człowieka” oraz tabletu z aplikacją AR Books LibrARy, podpisz elementy układu pokarmowego na modelu człowieka.

STACJA III – układ oddechowy

Korzystając z interaktywnej książki „Albik. Ciało człowieka”, dopasuj puzzle układu oddechowego w odpowiednie miejsca i nazwij poszczególne narządy.

STACJA IV – układ wydalniczy

Korzystając z aplikacji Ciało Człowieka 3d na tablecie, podpisz elementy układu wydalniczego w aplikacji WordWall na monitorze interaktywnym.

(źródło: https://wordwall.net/pl/resource/84774679/narz%c4%85dy-uk%c5%82adu-wydalniczego-i-ich-funkcje dostęp: 18.03.2025 r.)

PODSUMOWANIE

1. Nauczyciel wymienia losowo narządy człowieka, zaś zadaniem uczniów jest podniesienie plakietki z nazwą odpowiedniego układu.

2. Samoocena uczniów – podsumowanie zajęć metodą oceniania kształtującego.

3. Przekazanie informacji zwrotnej uczniom.

Pobierz karty pracy

Bibliografia/netografia/załączniki:

  1. Sioreti A., Organizm człowieka, Wyd. Multilearn Kft, 2024 s. 25
  2. Ledu S., Ciało człowieka Encyklopedia, Wyd. Wilga, 2013, s. 85
  3. Ujcova J i in., Ciało człowieka, Albik, Wyd. Albi, s. 12
  4. Youtube, Hierarchiczna budowa ciała człowieka – edukacja wczesnoszkolna – Sylwia Niedźwiecka (źródło: https://youtu.be/-bldJ7plEiA dostęp 18.03.2025 r.)
  5. Wordwall (źródło: https://wordwall.net/pl/resource/84774679/narz%c4%85dy-uk%c5%82adu-wydalniczego-i-ich-funkcje dostęp: 18.03.2025 r.)

Układy w ciele człowieka – scenariusz opracowała: Sylwia Niedźwiecka, Czytelniczka Portalu

PODOBNE ARTYKUŁY