Ferie zimowe to taki czas w roku szkolnym, który pozwala uczniom na chwilę beztroskiego wytchnienia. Dwutygodniowy odpoczynek od obowiązków edukacyjnych – bez wcześniejszego zaplanowania – szybko może jednak wypełnić nuda. Stworzenie atrakcyjnego harmonogramu różnorodnych działań przy niewielkim budżecie wydaje się z kolei nie lada wyzwaniem. Niniejszy artykuł stanowi więc próbę zestawienia twórczych i rozwijających aktywności zarówno w domowym zaciszu, jak i na świeżym powietrzu, które można wykorzystać w ramach konstruowania indywidualnego lub rodzinnego programu tegorocznych ferii zimowych.
Twórcze i rozwijające pomysły na ferie
Specjalne wydarzenia w lokalnych instytucjach kulturalnych
W czasie ferii zimowych instytucje kulturalne na terenie całej Polski organizują wiele aktywności, które mają na celu urozmaicenie wolnego czasu młodzieży szkolnej. Warto więc wcześniej zrobić przegląd stron internetowych lokalnych domów kultury i muzeów, by zapoznać się z ofertami wydarzeń na przełomie stycznia i lutego. Wśród licznych przedsięwzięć zawartych w specjalnie przygotowanych programach można wyróżnić przede wszystkim warsztaty rękodzieła, gry terenowe oraz różnorodne zabawy interaktywne. Wybór najciekawszych propozycji zaleca się uwzględnić w tradycyjnym lub elektronicznym kalendarzu podręcznym.
Karmnik dla ptaków – naturalny i ekologiczny
Tworzenie karmnika dla ptaków może być świetną, twórczą zabawą dla dzieci i dorosłych, przynoszącą ponadto pożytek dla środowiska przyrodniczego. Przy wyborze materiałów do obiektu warto więc postawić na ekologiczne produkty, takie jak… pomarańcze czy jabłka! Wydrążone owoce wypełnione ptasią karmą lub nieprzetworzonym ziarnem doskonale sprawdzą się także w formie funkcjonalnej ozdoby balkonu czy ogrodu.
Przewodnik turystyczny po najbliższej okolicy
Ferie zimowe to idealny czas na poznawanie uroków okolicznych miejsc. Piesze wędrówki zorganizowane na terenie zamieszkania (poprzedzone pozyskiwaniem informacji turystycznych) można atrakcyjnie udokumentować w formie własnoręcznego przewodnika turystycznego, który składałby się z samodzielnie przygotowanych zdjęć i krótkich opisów. Uwaga! Zbieranie kolekcji najciekawszych punktów turystycznych danego obszaru powinno trwać przynajmniej kilka dni. Gotową książeczkę (zaprojektowaną np. w serwisie Canva) warto później wydrukować lub udostępnić znajomym na wybranych portalach społecznościowych.
„Zimowa galeria sztuki” – tematyczny album ze zdjęciami
Tematyczny album ze zdjęciami stanowiący „zimową galerię sztuki” to przedsięwzięcie skierowane przede wszystkim do młodszych uczniów i zależne od warunków atmosferycznych – opadów śniegu. W skład artystycznych aktywności można tu zaliczyć m.in. produkcję śnieżnych rzeźb, obrazków lub mandali, a nawet budowę zimowego miasta z pałacem Królowej Śniegu (każda osoba z grupy powinna w takim przypadku zaprojektować swoją część metropolii). Jeśli zaś ferie upłyną w niemal wiosennej atmosferze, warto pomyśleć o alternatywnych twórczych projektach inspirowanych zimowym klimatem – w tym wariancie jedna z fotografii mogłaby przedstawiać np. opisany wyżej ekokarmnik!
„Zimowe studio animacji” – autorskie produkcje filmowe
Tradycyjne formy teatralnej ekspresji (takie jak teatrzyk kukiełkowy czy teatr cieni) mogą okazać się mało absorbującymi aktywnościami dla współczesnej młodzieży. Inaczej sprawa przedstawia się choćby w przypadku:
- animacji poklatkowej (stworzonej z serii zdjęć, np. w aplikacji Stop Motion Studio) czy
- filmiku w serwisie TikTok.
Swoje autorskie interaktywne produkcje tworzyć mogą nawet ci młodsi uczniowie, pod warunkiem, że ich działania będą nadzorowane przez osobę dorosłą. Trzeba zaznaczyć, że jest to aktywność rozwijająca wiele obszarów – zaprezentowanie wymyślonej historii wymaga napisanego wcześniej scenariusza, umiejętności dubbingowych oraz podstaw obróbki technicznej w wymienionych aplikacjach. Co ważne, bohaterami zimowej opowieści mogą być nie tylko ludzie, lecz także postaci z zestawów Lego lub figurki z plasteliny. Gotowe wideo warto pod koniec dnia obejrzeć wraz ze wszystkimi członkami rodziny.
Przed powrotem do szkoły…
Tuż przed powrotem do szkoły należy zadbać o odpowiednie nastawienie. Pomóc w tym może samodzielnie wykonana „tablica motywacji”, której założeniem jest wzmacnianie poczucia własnej wartości podopiecznego. Na zakupionej wcześniej tablicy korkowej przez okres ferii zimowych uczeń ma za zadanie skompletować m.in.:
- inspirujące cytaty (idoli, postaci bajkowych, najbliższych członków rodziny)
- pozytywne afirmacje (np. „jestem wyjątkowy”, „z każdym dniem staję się coraz lepszy w tym, co robię”)
- obrazki symbolizujące marzenia (jeśli dziecko marzy o nauce gry na instrumencie, może dołączyć jego zdjęcie lub portret ulubionego muzyka)
- listę małych sukcesów (np. nauka kilku nowych słów w języku obcym)
- listę pozytywnych nawyków (uwzględniającą np. regularne picie wody, odpowiednią liczbę godzin snu itp.)
Netografia:
https://www.bricomarche.pl/porady/pomysl-na-eko-karmnik-dla-ptakow, dostęp: styczeń 2025.
Twórcze i rozwijające pomysły na ferie opracowała: Joanna Pałka
Szkoła Podstawowa – portal dla nauczycieli