Strona główna Klasy 4-8 Scenariusz zajęć opiekuńczych – profilaktycznych „Nie spal się na starcie”

Scenariusz zajęć opiekuńczych – profilaktycznych „Nie spal się na starcie”

0

Temat: „Nie spal się na starcie” – zajęcia opiekuńcze, profilaktyczne w klasie VIII szkoły podstawowej.

Cele zajęć:

  • zniechęcenie uczniów do palenia papierosów,
  • zachęcenie uczniów do prowadzenia zdrowego stylu życia,
  • zachęcenie do propagowania zdrowego stylu życia w swoim otoczeniu, środowisku,
  • zachęcenie do asertywnego zachowania się w różnych sytuacjach,
  • przekazanie informacji o przyczynach i skutkach uzależnienia od nikotyny,
  • zachęcenie do wypowiadania swoich poglądów na forum grupy, klasy,
  • zachęcenie do aktywnej pracy w grupie.

Metody:

  • problemowa,
  • dyskusja,
  • burza mózgów,
  • działań praktycznych (zajęć plastycznych).

Formy pracy:

  • indywidualna,
  • zbiorowa,
  • grupowa.

Środki dydaktyczne:

  • sprzęt multimedialny (laptop, rzutnik lub tablica multimedialna),
  • brystole, pisaki, kredki.

Czas pracy:

  • 2 x 45min.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu. Wyjaśnienie uczniom, dlaczego będzie omawiany temat dotyczący palenia papierosów.

2. Dyskusja z uczniami na temat: „Dlaczego ludzie palą papierosy?”.

3. Burza mózgów: wypisanie na tablicy haseł do głównych tematów:

  • „Dlaczego warto palić papierosy?”
  • „Dlaczego nie warto palić papierosów?”

4. Film pt. „Nie spal się na starcie” https://www.youtube.com/watch?v=bXlUbaKfyzI

5. Przeliczanie. Co można kupić za pieniądze przeznaczone za zakup papierosów:

  • na dzień,
  • na tydzień,
  • na miesiąc,
  • na rok,
  • na 10 lat,
  • na 50 lat (gdy 2 osoby palą = ponad 550 tyś. zł).

6. Praca plastyczna w grupach 4-5 osobowych na temat „Stop nikotynie”.

7. Omówienie plakatów przez przedstawicieli wybranych grup.

8. Wywieszenie plakatów na gazetkach.

9. Podsumowanie zajęć – film pt. „Zastanów się, czy warto…” https://www.youtube.com/watch?v=7zHFdBjgsOA

10. Ocena aktywności uczniów.

Uwaga! Zajęcia te można przeprowadzać podczas zastępstw za nieobecnego nauczyciela.

Autor: Kinga Banaś – Czytelniczka Portalu

BRAK KOMENTARZY

Exit mobile version