Strona główna Najpopularniejsze Scenariusz zajęć przedszkolnych prowadzonych w ramach programu „Książki naszych marzeń”

Scenariusz zajęć przedszkolnych prowadzonych w ramach programu „Książki naszych marzeń”

0

Temat tygodnia:

Świąteczne zwyczaje.

Temat dnia:

Czekamy na pierwszą gwiazdkę. Prezenty – „Zwierzęta Oli. Jesteś super chomiczku!” Mymi Doinet, Mélanie Allag

Grupa wiekowa:

5-6-latki                                                              

Cele zajęć – dziecko:

  • zna potrzeby zwierząt i sposoby opieki nad nimi,
  • ma poczucie odpowiedzialności za warunki życia zwierząt,
  • umie dostrzegać i oceniać złe traktowanie zwierząt przez ludzi,   
  • potrafi w skupieniu wysłuchać opowiadania,                                        
  • potrafi aktywnie uczestniczyć w rozmowie (wypowiada się w sposób zrozumiały dla innych, stosuje poprawne formy gramatyczne, czeka cierpliwie na swoją kolej, nie przerywa wypowiedzi kolegi),                   
  • potrafi aktywnie i kulturalnie uczestniczyć w zajęciach terenowych „spotkanie ze szkolnym chomiczkiem”,                                           
  • potrafi wykonać pracę plastyczną,                                                          
  • potrafi aktywnie i bezpiecznie uczestniczyć w zajęciach ruchowych.

Metody pracy:

słowna, zadaniowa, zabawowa

Formy pracy:

  • zbiorowa
  • indywidualna

Środki dydaktyczne:

książka: „Zwierzęta Oli. Jesteś super chomiczku!” Mymi Doinet, Mélanie Allag, kartki, kredki świecowe

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie dzieci z tematem lekcji oraz z programem, w ramach którego zajęcia będą prowadzone.

2. Przeczytanie dzieciom opowiadania: „Zwierzęta Oli. Jesteś super chomiczku!” Mymi Doinet, Mélanie Allag.  

3. Rozmowa na temat opowiadania:                                                

  • Jaki prezent Julek dostał?                                                    
  • Czy zachowanie Julka było odpowiednie?                           
  • Co należy najpierw zrobić, gdy dostaniemy w prezencie zwierzątko?    
  • O czym musimy pamiętać, zanim komuś podarujemy żywe zwierzątko? itp. 

4. Dokładne oglądanie ilustracji w książce.                 

5. Rozmowa na temat: Czy książeczka „Zwierzęta Oli. Jesteś super chomiczku!” mogłaby być podarowana komuś razem z żywym zwierzątkiem, jako przestroga dla nowego właściciela – jak nie należy się zajmować chomiczkiem?

6. Zajęcia ruchowe: „Zabawy chomiczków” – wykonywanie ćwiczeń zgodnie z instrukcją nauczyciela (np. chomiczki biegają, chomiczki ziewają, chomiczki przeciągają się, chomiczki jedzą, chomiczki myją się, chomiczki śpią itp.).

7. Zajęcia plastyczne: wykonanie plakatu – jak należy się opiekować żywymi zwierzątkami (chomikami).

8. Omówienie prac dzieci.

9. Wystawa prac plastycznych.

10. Podsumowanie zajęć. Ocena aktywności dzieci.

Scenariusz zajęć przedszkolnych opracowała: Kinga Banaś – Czytelniczka Portalu

BRAK KOMENTARZY

Exit mobile version