Czas trwania:
1,5 h (w zależności od ilości przygotowanych występów dzieci)
Cele ogólne:
- umożliwienie dzieciom przeżywania uroczystości przedszkolnej
- integracja najmłodszych grup poprzez wytworzenie serdecznej atmosfery
- poznanie historii pluszowego misia
- kształtowanie konieczności poszanowania zabawek
- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na dany temat
Cele szczegółowe – uczeń:
- wypowiada się na temat pluszowego misia
- zna historię pluszowego misia
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- zna wybrane piosenki i wiersze o misiach
Metody:
- słowna
- oglądowa
- aktywizująca
Formy:
- praca z całą grupą
- praca zespołowa
- praca indywidualna
Klasy 1-3, wszystkie oddziały zerówki i przedszkola dostają zaproszenie na Urodziny Pluszowego Misia z prośbą o:
- przygotowanie prezentu dla pluszowego misia np. krótkiego wierszyka, piosenki, scenki albo laurki,
- przyniesienie swojego ulubionego misia na uroczystość,
- zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Mój pluszowy przyjaciel”.
Zaproszenia należy dostarczyć ok. 4 tygodnie wcześniej przed uroczystością, aby klasy zdążyły przygotować „prezent” oraz pracę konkursową.
Serdecznie zapraszamy uczniów klasy …………, na wspólne świętowanie Urodzin Pluszowego Misia, które odbędzie się …………… o godz. …………… na sali gimnastycznej. – Prosimy przynieść ze sobą ulubionego misia – Przygotujcie krótką piosenkę, wierszyk o misiu – Weźcie udział w konkursie plastycznym ………………………………… ……………… …………………… ………………………… Prace A4 należy dostarczyć do p. ………… do 20.11.2020 r. | Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków, na wspólne świętowanie Urodzin Pluszowego Misia, które odbędzie się …………… o godz. …………… na sali gimnastycznej. – Prosimy przynieść ze sobą ulubionego misia – Przygotujcie krótką piosenkę, wierszyk o misiu – Weźcie udział w konkursie plastycznym ………………………………… ……………… …………………… ………………………… Prace A4 należy dostarczyć do p. ………… do 20.11.2020 r. |
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
SALA UDEKOROWANA URODZINOWO
Pod sufitem wiszą baloniki, na kotarze przypięte prace konkursowe dzieci oraz napis Urodziny Pluszowego Misia, potrzebne: stolik, 4 krzesełka, tort zrobiony ze styropianu, słoik miodu, talerzyki papierowe i kubeczki, wazonik z kwiatami, plansze z historyjką obrazkową – Historia Pluszowego Misia (może być też bez plansz), przebranie misia, muzyka z nagraniami piosenek.
1. PRZYWITANIE WSZYSTKICH GOŚCI I ICH MISIÓW PRZEZ NAUCZYCIELA
Nauczyciel: Witam wszystkich gości i wszystkie misie. Ale czy wy wiecie z jakiej okazji się dzisiaj spotykamy? Dzisiaj jest święto wszystkich pluszowych misiów i tych małych, i tych dużych. Wszystkie misie świętują. Każdy z Was przyniósł dzisiaj swojego misia do szkoły.
Mój Miś ma na imię Zdziś, jest duży, brązowy. Mieszka ze mną od dawna, dostałam go z okazji mojego ślubu, teraz bawi się nim mój synek. Najczęściej siedzi przy łóżku mojego synka, czyta z nim bajkę na dobranoc a czasem nawet śpi.
Może ktoś chce przedstawić swojego misia i coś o nim powiedzieć? (Kilkoro dzieci przedstawia swojego misia, nauczyciel wspomaga wypowiedź pytaniami.)
Nauczyciel: A teraz wszyscy podnieście swoje misie wysoko do góry i zatańczcie wspólnie powitankę. PIOSENKA JADĄ JĄDĄ MISIE.
Kochani, dostaliście zaproszenia, więc wiecie, że dzisiejsze przyjęcie to przyjęcie niespodzianka dla pewnego wyjątkowego pluszowego misia. Solenizant niedługo przybędzie, więc czas zacząć wszystko przygotowywać. Zapraszam.
2. SCENKA: ok. 10 minut
Wchodzą dzieci i przygotowują się do przyjęcia. Stół nakryty obrusem, aktorzy mają czapeczki urodzinowe, nakrywają do stołu i rozmawiają. Osoby, które w danym momencie nie mają kwestii mówionej, przynoszą coś na stół.
Zosia: Pośpieszcie się, bo nie zdążymy. Zaraz zaczną przychodzić goście, a my nie gotowi. (D, S nakrywają bardzo powoli do stołu.)
Patrycja: Ja jestem gotowa (pokazuje na piękne ubranie, kokardę). Czapeczkę mam, gwizdek mam… już nie mogę się doczekać imprezki… (odbija balonem, nuci piosenkę jadą jadą misie).
Sara: Moment, po kolei, żeby się nie okazało, że o czymś zapomnieliśmy. W końcu to musi być najlepsze przyjęcie niespodzianka na świecie. Dominika, pokój wysprzątany?
Dominika: Oczywiście… trzy dni kurze wycierałam, wszystkie zabawki poukładałam, nigdzie brudu nie znajdziesz (poprawia obrus, kwiaty w wazonie)… o, idealnie.
Sara: Zosia, dekoracje są?
Zosia: Napis odręcznie pisałam, baloniki nadmuchałam, jest kolorowo i misiowo.
Dominika: Rzeczywiście, postarałaś się…
Zosia: O, jeszcze zawieszę te obrazki, będzie jeszcze ładniej (przypina dwie prace)… Mam nadzieję, że się spodoba?
Patrycja: (odbija balonem) No pewnie, że się spodoba… Goście już przychodzą, a ja zjadłabym coś dobrego (masuje się po brzuchu).
Zosia i Sara: (zastanawiają się chwilę) No właśnie, tort i świeczki.
Dominika: Bez obawy. Tort jest w kuchni, moja mama upiekła.
Patrycja: Już mi ślinka cieknie.
Dominka: W takim razie ja idę po tort (wychodzi).
Sara: (podchodzi przed stół i zwraca się do dzieci) A czy wiecie, które urodziny świętuje pluszowy miś? (być może dzieci będą odpowiadać)… Pluszowy miś świętuje już 118 urodziny…
Patrycja: Wow, jest starszy niż wasi dziadkowie, a nawet pradziadkowie.
Zosia: Nie znam nikogo, kto miałby 100 lat.
Dominika: (wchodzi z tortem) Urodziny zacząć czas. Posprzątane jest, balony są, tort jest (kładzie tort na stole), goście są (wskazuje gości)… Czekamy na solenizanta.
Sara: No nie wiem, wydaje mi się, że o czymś zapomnieliśmy.
Patrycja: No ale o czym, wszystko jest… (myślą)
Zosia: No tak, prezenty. Mam przecież przygotowane coś specjalnego. Przyniosę (wychodzi po prezent).
Patrycja: (Pytanie do dzieci) A czy Wy przygotowaliście coś dla pluszowego misia? No to fantastycznie.
Dominika: Takich urodzin to on chyba jeszcze nie miał.
Sara: Tyle gości, tyle prezentów…
Zosia: Wchodzi z prezentem i nuci wesoło piosenkę MAŁY MIŚ DO LASU BAŁ SIĘ IŚĆ…(po piosence)… ale będzie imprezka!
Sara: Imprezka imprezką, ale czy wy wiecie skąd w ogóle wziął się pluszowy miś, znacie jego historię?
Z, D i P: No pewnie, że znamy.
P: I chętnie ją gościom opowiemy (dzieci po zdaniu opowiadają krótko historię pluszowego misia i pokazują zdjęcia).
Zosia: Historia pluszowego misia rozpoczęła się ponad 100 lat temu, w 1902 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wtedy to pan Theodore Roosevelt, prezydent tego państwa, wybrał się na polowanie.
Dominika: W polowaniu, oprócz prezydenta, uczestniczyło wiele ważnych osobistości. W tamtych czasach była to popularna rozrywka, w której zawody wygrywał ten, kto upolował największe zwierzę.
Patrycja: Tym razem myśliwemu udało się ustrzelić niedźwiedzicę. Okazało się, że w gawrze pozostał jej mały synek – niedźwiadek. Myśliwi także chcieli zabić, ale pan prezydent na to nie pozwolił, uratował mu życie i nie pozwolił zadawać mu krzywd.
Sara: Historię tę od razu opisano w pewnej waszyngtońskiej gazecie. Przeczytał ją właściciel sklepu z zabawkami i tak mu się ona spodobała, że wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom.
Zosia: Jak się okazało, pluszowe misie stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. I od ponad stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, są najlepszymi przyjaciółmi.
Patrycja: I dlatego właśnie, tak ważne jest święto pluszowego misia.
Sara: Która godzina? Ojej, zaraz będzie nasz solenizant. (Dziewczyny ustawiają się równiutko i poprawiają ubranie, szepczą do siebie.)
Patrycja: (do dzieci) Czy jesteście gotowi na przyjęcie naszego gościa?
Zosia: Dominka, zaświeć świeczki… Gdy tylko wejdzie miś, wszyscy pięknie zaśpiewamy 100 lat.
Patrycja: O, chyba ktoś puka do drzwi. Pójdę zaprosić naszego gościa.
Świeczki zapalone. Wchodzi pluszowy miś. Śpiew 100 lat.
Sara: Witaj Misiu, to wszystko dla Ciebie z okazji twojego świata.
Dominika: Czas zdmuchnąć świeczki… ale miś chyba sam nie da rady, czy ktoś chciałby pomóc? (Zaproszenie 3 dzieci do dmuchania. Wszyscy stoją w kole, na trzy, cztery dmuchają, potem biją brawo.)
Zosia: No a teraz czas na prezenty. Na początek słoik smacznego miodu.
Sara: A teraz usiądź misiu i posłuchaj co przygotowały dla Ciebie dzieci. (Odprowadzenie misia na krzesełko z boku. Dzieci przedstawiają swoje prezenty, piosenki, wierszyczki.)
3. PO SKOŃCZONYCH WYSTĘPACH DZIECI
Konkurs
Patrycja: A teraz konkurs. Miś jest ciekawy czy znacie jego misiowych przyjaciół. (Czytanie zagadek, wyznaczenie dziecka, które odpowie, miś częstuje cukierkami.)
- Jest to mały, pluszowy i gruby miś. Klapnięte uszko ma. Zna się z dziećmi nie od dziś. Śpiewa im na dobranoc i dobry wieczór – Uszatek
- Jest grubiutkim, pluszowym misiem koloru żółtego – miodowego. Nazywany jest przez przyjaciół i siebie samego Misiem o Bardzo Małym Rozumku, co doskonale go opisuje, gdyż pomysły misia są często, łagodnie mówiąc, nierozsądne. Mieszka w domku w drzewie, nad którego wejściem umieszczona jest wywieszka – Kubuś Puchatek
- Ten miś mieszka w parku narodowym Jellystone, gdzie z przyjacielem Boo Boo zajmuje się zdobywaniem jedzenia – najczęściej kradnąc kosze piknikowe turystów – miś Yoggi
- Jest fanem kung-fu. Jego marzeniem jest walka u boku legendarnej piątki – Tygrysicy, żmii, żurawia, Małpy i Modliszki pod okiem sędziwego mistrza Shifu – Kungfu – panda
- Jest to rodzinka małych misiów, która mieszka w lesie w podziemnych korytarzach. Potrafią bardzo szybko skakać dzięki sokowi z gumijagód – Gumisie
- Ten sympatyczny miś mieszka w Londynie. Jest nieco roztrzepany, przez co często pakuje się w tarapaty. Nosi niebieski płaszczyk i czerwony kapelusz – miś Paddington
4. NA KONIEC rozwiązanie konkursu plastycznego, nagrody, wspólne zdjęcia.
Netografia:
Zagadki pochodzą ze strony miastodzieci.pl
Autor: Bernadetta Wołoszyn – Czytelniczka Portalu