25.7 C
Polska
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaEdukacja wczesnoszkolnaPromocja zdrowia poprzez poprawę nawyków żywieniowych - Plan realizacji programu Szkoły Promującej...

Promocja zdrowia poprzez poprawę nawyków żywieniowych – Plan realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie

Problem priorytetowy:

wciąż wielu uczniów spożywa nadmiar słodyczy i słonych przekąsek.

Problem do rozwiązania:

tj. ograniczenie spożywania słodyczy jest problemem bazowym naszego 3-letniego projektu, wynika z obserwacji, opinii dorosłych (nauczycieli głównie) oraz wyniknął z przeprowadzonych ankiet. Zespół Promocji Zdrowia w szkole postanowił zając się nim w pierwszej kolejności.

Przyczyny problemu:

lock’down, zdalne nauczanie, nie wszyscy rodzice współpracują i podzielają nasze zdanie.

Rozwiązanie problemu:

chcemy, aby dzieci zauważyły, że zdrowie = smacznie. Chcemy wdrożyć przede wszystkim warsztatowe zajęcia kulinarne, pokazujące przyjemność ze wspólnie przygotowywanych posiłków, wartościowych i często nawet smaczniejszych od przetworzonej żywności.

Kryterium sukcesu:

60% uczniów zaktywizuje się, wzrośnie zainteresowanie tematyką uczniów i nauczycieli, uczniowie świadomiej wybierają zdrowszą wersję słodyczy, czyli np. owocowe przekąski.

Plan działań w roku szkolnym 2021/2022

  1. Cel: Uczniowie i ich rodzice czynnie zaangażują się w działania mające na celu zmniejszenie ilości spożywanych słodyczy, chipsów i innych niezdrowych przekąsek wśród dzieci i dorosłych.
  2. Kryterium sukcesu: 60%-100% uczniów i ich rodziców zaangażuje się we wspólne działania (% zależy od formy zadania).
  3. Sposób sprawdzenia czy osiągnięto cel (sukces):
    • a) Co wskaże, że osiągnięto cel? Przede wszystkim obserwacje zajęć, wspólne dyskusje z uczniami, nauczycielami oraz RR, relacje na fb/stronie szkolnej, podczas obserwacji można ocenić poziom zaangażowania dzieci.
    • b) Jak sprawdzimy, czy osiągnięto cel? Wpisy w dziennikach lekcyjnych, obserwacje, zdjęcia, listy obecności.
    • c) Kto i kiedy sprawdzi, czy osiągnięto cel? Na bieżąco po podejmowanych działaniach oraz pod koniec roku szkolnego przeprowadzimy ewaluację naszych zadań. Sprawdzą nauczyciele zespołu SzPZ w szkole.

Autor: Katarzyna Knicz – Czytelniczka Portalu

PODOBNE ARTYKUŁY