21.5 C
Polska
poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaCzytelniaPROJEKT EDUKACYJNY KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE 2022/23

PROJEKT EDUKACYJNY KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE 2022/23

Międzynarodowy projekt edukacyjny „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE” to nowe wyzwanie edukacyjne na rok szkolny 2022/23, do którego warto dołączyć. Jest to już trzecia edycja projektu, którego zasięg z roku na rok zwiększył się dwukrotnie. Dotychczas wzięło w nim udział ok. dwa tysiące nauczycieli, tysiąc sto różnych placówek oświatowych, wychowawczych i kulturalnych oraz trzydzieści tysięcy przedszkolaków, uczniów i wychowanków.

 • Organizatorką i pomysłodawczynią projektu jest Beata Grzeszczuk-Nędza – autorka najpopularniejszego w Polsce edukacyjnego bloga plastycznego „Kreatywne Prace Plastyczne”.
 • Projekt adresowany jest do nauczycieli przedszkoli i klas 1-3 oraz nauczycieli: plastyki klas 4-8 szkół podstawowych, świetlic szkolnych, szkół i ośrodków specjalnych, bibliotek i ośrodków kultury w kraju i za granicą.
 • Głównym celem projektu jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne.
 • Proponowane w projekcie działania plastyczne niosą wartości arteterapeutyczne oraz szczególnie wspierają rozwój motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, wyobraźni, pamięci, uwagi i mowy.
 • Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, plastyki w kl. IV-VIII i szkół specjalnych oraz kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/23 – p.2 – „Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”, p.8 – „Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów”, tj. myślenia krytycznego i innowacyjnego, wytrwałości, różnorodności i szacunku dla środowiska. 
 • Projekt można realizować jako innowację pedagogiczną w placówkach oświatowych.
 • Systematyczne stosowanie recyklingu plastycznego w działaniach projektowych buduje pozytywne nawyki i postawy proekologiczne.
 • Tematy przyrodnicze zachęcają do obserwacji świata roślin i zwierząt, uwrażliwiają na piękno przyrody, a  działania plastyczne łatwo integrują się z edukacją przyrodniczą.
 • Projekt prowadzi do zmiany stylu edukacji plastycznej z odtwórczej (szablonowej, schematycznej, rutynowej) w prawdziwie twórczą, nowoczesną i promującą oryginalność.
 • Udział w projekcie jest prosty, bezpłatny, autonomiczny i pozbawiony zbędnej dokumentacji.

PATRONI PROJEKTU:

 1. Szkoła Podstawowa – portal dla nauczycieli
 2. Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli
 3. Czasopismo „Świetlica w Szkole” – dwumiesięcznik dla nauczycieli
 4. PERFECTUS Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli

Jeśli masz ochotę dołączyć przeczytaj KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE REGULAMIN PROJEKTU III EDYCJA.

Do zobaczenia w prawdopodobnie najbarwniejszym projekcie edukacyjnym na świecie!

Beata  http://kreatywnepraceplastyczne.blogspot.com/ Fanpage https://www.facebook.com/kreatywnepraceplastyczne/

Autor: Beata Grzeszczuk-Nędza

PODOBNE ARTYKUŁY