Metryczka konspektu
1. Szkoła:
podstawowa
2. Klasy:
V a i V c
3. Przedmiot:
zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
4. Prowadzący:
5. Treści programowe:
pisownia wyrazów z „h” i „ch”
6. Temat lekcji:
Kiedy piszemy „ch”? Powtórzenie.
7. Cele lekcji:
- Kształcenie poprawności ortograficznej.
- Doskonalenie percepcji słuchowej.
- Poszerzanie wiedzy o świecie.
- Doskonalenie percepcji wzrokowej.
- Doskonalenie umiejętności logicznego myślenia.
- Rozwijanie sprawności grafomotorycznej.
8. Metody pracy:
- metoda ćwiczeń praktycznych
- pogadanka
- gra dydaktyczna
9. Środki dydaktyczne:
- Ortografia ch – h – PUS
- Karty pracy
- Słownik języka polskiego
- Strona internetowa pisupisu.pl
10. Formy pracy:
jednostkowa, zbiorowa
11. Przebieg lekcji:
I Faza wprowadzająca (ok. 5 min.)
- Przypomnienie reguł ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów z „ch”.
II Faza realizacyjna (ok. 25 min.)
- Układanie wyrazów z rozsypanych sylab i zapisywanie ich na wykropkowanych liniach – skorzystanie ze słownika języka polskiego w razie nieznajomości danego słowa (Elżbieta Suwalska, Ćwiczenia w terapii dysleksji i dysortografii dla uczniów klas IV -VI, CH – H., Gdańsk, 2015, s. 4).
- Wskazywanie, które wyrazy zawierają „ch”, a które „h” – wykorzystanie Systemu PUS (Kopeć H., Ortografia ch – h -Kraków, 2018, s. 8 – 9).
III Faza podsumowująca (ok. 15 min.)
- Uzupełnianie wyrazów „ch” i „h” – skorzystanie z zasobów portalu internetowego pisupisu.pl
Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych opracowała: Marzena Ogrodnik – Czytelniczka Portalu