-3.1 C
Polska
wtorek, 18 lutego, 2025
Strona głównaKlasy 4-8Język polskiJęzyk przyszłości – konspekt lekcji na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Język przyszłości – konspekt lekcji na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Temat lekcji: Język przyszłości.

Klasy:

VII–VIII

Cele:

  • Uczeń rozwija umiejętności argumentacji, krytycznego myślenia i kulturalnej dyskusji.
  • Uczeń potrafi wypracować wspólne stanowisko z innymi w ramach pracy grupowej.
  • Uczeń podejmuje refleksję nad przyszłością języka ojczystego.

Metody:

wykład, pogadanka heurystyczna, dyskusja punktowana, praca w grupach

Środki dydaktyczne:

tablica tradycyjna, tablica interaktywna, karta pracy (załącznik nr 1), arkusz oceny dyskusji punktowanej (załącznik nr 2)

Uwagi:

Niniejszy konspekt lekcji należy zrealizować w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego). Jest on przeznaczony dla starszych klas szkoły podstawowej.

Przebieg lekcji:

Wstęp (5 minut):

Nauczyciel wita się z uczniami, a następnie robi krótki wstęp na temat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W swojej wypowiedzi może uwzględnić np. kampanię społeczną objętą patronatem Rady Języka Polskiego, która ruszyła 21 lutego 2013 roku – „Język polski jest ą-ę”. Zanim pedagog wyjaśni, co taka akcja ma na celu (odpowiedź: obronę znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter), prosi uczniów o wstępne rozpoznania na podstawie samego tytułu.

W nawiązaniu do kampanii społecznej nauczyciel porusza kwestię zanikania pewnych elementów językowych i wspomina o tym, że język stale się rozwija, ewoluuje. Następnie ogłasza, że tematem lekcji będzie „język przyszłości” i zapowiada dyskusję, w której podopieczni będą próbowali przewidzieć, jak polszczyzna może się rozwijać pod wpływem różnych czynników (globalizacja, rozwój technologiczny itp.).

Część zasadnicza (35 minut):

Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy tradycyjnej, podczas gdy uczniowie dzielą się na cztery grupy kilkuosobowe (liczba członków w poszczególnych zespołach będzie zależna od wielkości klasy). Następnie pedagog przedstawia przebieg dyskusji punktowanej na tablicy interaktywnej (powinien być dobrze widoczny przez całą lekcję) i omawia kryteria oceny, które rozdaje uczniom wraz z kartą pracy (zob. załącznik nr 1 i nr 2).

Przebieg dyskusji punktowanej:

1. Dyskusja odbywa się w czterech rundach. Nauczyciel nie powinien ingerować w jej tok – jego zadaniem jest przyznawanie punktów w arkuszu oceny (zob. załącznik nr 2).

2. Punkty dodatnie lub ujemne są przyznawane za indywidualny wkład przedstawiciela grupy w dyskusję, któremu w pewnym stopniu mogą pomagać także pozostali uczniowie.

Uwaga! Głos zostanie udzielony wyłącznie tym osobom z publiczności, które będą miały podniesioną rękę.

3. Po zakończeniu dyskusji nauczyciel omawia jej przebieg, komentuje przedstawione treści i ogłasza zwycięskiego reprezentanta danej grupy.

Czas trwania dyskusji to 20 minut.

Każda z grup będzie musiała przygotować swoje odpowiedzi na zapisane poniżej pytania (znajdują się one na karcie pracy dla uczniów w załączniku nr 1), a następnie wybrać swojego przedstawiciela, który zasiądzie na środku klasy wraz z innymi reprezentantami poszczególnych zespołów:

  1. Czy emotikony mogą kiedyś zastąpić słowa?
  2. Zapożyczenia językowe – niszczą czy wzbogacają polszczyznę?
  3. Czy reguły ortograficzne rzeczywiście są nam potrzebne? Czy będą potrzebne w przyszłości?
  4. Język przyszłości w Internecie – jak będzie wyglądał, jaką przybierze formę?

Podczas dyskusji przedstawiciel zespołu będzie mógł korzystać z grupowych notatek. [na realizację tego zadania przeznaczone jest 15 minut]

Podczas dyskusji układ klasy jest następujący:

  1. przedstawiciele czterech grup siedzą na środku sali;
  2. publiczność (pozostałe osoby) siedzi przy stanowiskach zespołowych (złączonych ławkach);
  3. nauczyciel siedzi w ostatniej ławce.

Podsumowanie (5 minut):

Po przeprowadzeniu całego planu dyskusji punktowanej nauczyciel prosi uczniów o podsumowanie lekcji – wyartykułowanie wniosków, odczuć, refleksji i spostrzeżeń. Krótkie uwagi końcowe znajdą swoje rozwinięcie w zadaniu domowym.

Zadanie domowe:

Napisz krótką wypowiedź argumentacyjną na podany temat: „Język polski za 100 lat – moje wyobrażenia i hipotezy”.

Pobierz załączniki


Autorka: Joanna Pałka

Szkoła Podstawowa – portal dla nauczycieli

PODOBNE ARTYKUŁY