13.1 C
Polska
poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaCzytelniaJesienne aktywności ruchowe na świeżym powietrzu dla młodszych i starszych

Jesienne aktywności ruchowe na świeżym powietrzu dla młodszych i starszych

Jesień to czas, kiedy coraz szybciej robi się ciemno, temperatury spadają z dnia na dzień, a kapryśna pogoda z deszczem i wiatrem nie zachęca do wyjścia na świeże powietrze. Czy warto więc korzystać z uroków przyrody jesienią? Oczywiście, że tak! Aktywność ruchowa jest niezwykle ważna – ta, uprawiana w różnych warunkach atmosferycznych, pomaga nie tylko zachować sprawność i zdrowie, ale także hartuje organizm i podnosi odporność. Dodatkowym plusem są zdecydowanie walory estetyczne jesieni, bo czy jest coś piękniejszego niż złote liście szeleszczące pod butami, pękające kasztany i rumieniąca się na drzewach jarzębina?

Czy jesienią musi być nudno? – 10 propozycji aktywności ruchowych na świeżym powietrzu

  1. Wyprawa na grzybobranie – jesień to idealny moment na żywą lekcję przyrody i niezwykłą, aktywną przygodę. Wystarczy odpowiedni ubiór, wiklinowe kosze lub wiaderka oraz obowiązkowo – suchy prowiant. Poza zbieraniem wyjątkowych okazów, warto zaopatrzyć się w atlas grzybów, aby poznać i utrwalić jadalne i trujące gatunki. To nie tylko świetna okazja do obcowania z naturą, ale i na długi, rekreacyjny spacer.
  2. Puszczanie latawców – żadna pora roku nie jest bardziej odpowiednia do tego typu aktywności jak jesień. Zamiast narzekać na wietrzną aurę, warto wykorzystać ją i ruszyć na wspólne puszczanie latawców.
  3. Poszukiwanie darów jesieni – jesień obfituje w całe mnóstwo darów (jarzębiny, różnobarwnych liści, kasztanów, żołędzi, suszonych kwiatów), które wykorzystać można do zabaw czy różnorakich prac plastycznych. Możliwości na ich znalezienie jest wiele –  pobliski las, park miejski, a może polana blisko domu lub szkoły?
  4. Wyprawa do sadu – sad to wyjątkowe miejsce, w którym odnajdziemy całe mnóstwo darów, jakie przygotowała dla nas matka natura – jabłka, śliwy, grusze – to tylko niektóre z pyszności, jakie tam znajdziemy. Co poza zbiorem owoców czeka na nas w sadzie? Zabawa w berka i chowanie się w alejkach pełnych drzew! Świetna zabawa gwarantowana!
  5. Indiańska wioska i szałas – każde dziecko marzy, aby choć raz móc stać się przywódcą indiańskiej wioski i przenieść się do swojego szałasu. Podczas jesiennych zabaw na świeżym powietrzu będzie to możliwe. Jak stworzyć własny szałas? Wystarczy nazbierać dużą ilość gałęzi oraz liści, a także drucik lub sznurek, dzięki któremu nasza konstrukcja nabierze odpowiedniej formy. Następnie nadanie indiańskich imion oraz przygotowanie opasek (koniecznie przyozdobionych piórem) i gotowe! Właśnie stajemy się Indianami!
  6. Ognisko z pieczeniem kiełbasek – okres jesieni to wręcz wymarzony czas na rozpalenie ogniska. Przyjemne ciepło pozwoli rozgrzać się podczas jesiennej aury, a dodatkowo upiec same pyszności – mogą być to kiełbaski, pianki lub ziemniaczki (np. podczas dnia pieczonego ziemniaka obchodzonego jesienią).
  7. Wycieczka rowerowa – któż nie lubi jeździć rowerem? Słoneczne jesienne popołudnia zachęcają do ruchu na dwóch kołach. Może warto odwiedzić jeszcze nieodkryte miejsca w bliskiej okolicy lub zaplanować całodniową wycieczkę rowerową?
  8. Obserwacja pogody i stacja meteo – to wyjątkowa gratka dla fanów przyrody i badaczy, którym żadna aura nie jest straszna. Zadaniem dziecka jest aktywna obserwacja pogody  podczas długich, jesiennych spacerów oraz prowadzenie zapisek (np. w formie tablicy na zewnątrz). Dobrym pomysłem jest także obserwacja poziomu opadów – do tego celu wykorzystać można słoiki lub szklane pojemniki ustawione na dworze z zaznaczoną miarką.
  9. Zabawy ruchowe z użyciem frisbee – chyba każde dziecko zna i lubi zabawy z frisbee. Ten niewielki, płaski dysk sprawdzi się szczególnie podczas wietrznej pogody. Wszelkie kompilacje mile widziane – możliwa jest gra zarówno w parach, jak i w większych zespołach. Zorganizujcie zawody frisbee i świetnie się bawcie!
  10. Zabawa w ogrodnikówpodczas jesiennych aktywności warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Prace w ogrodzie, takie jak przekopywanie grządek, usuwanie suchych liści czy przycinanie gałązek, nie tylko pozwolą rozruszać się i nabrać werwy, ale i dadzą możliwość roślinom cieszyć nasze oczy wiosną i latem. Jesień to także idealna pora na sadzenie różnego rodzaju drzewek. Może warto jesienią zrobić coś dobrego dla naszego klimatu?

Jak widać, jesień mimo zmiennej pogody, oferuje nam naprawdę wiele. Jesienne aktywności ruchowe to nie tylko ćwiczenia i zabawy związane ze sportem, to wszelkiego typu aktywności, którym towarzyszy ruch – a co najważniejsze – świetna zabawa! To ona wielokrotnie zachęca uczestników do spędzenia wolnego czasu pod chmurką.

Pomysły na jesienne aktywności ruchowe opracowała: Aneta Suchecka – nauczyciel, wychowawca świetlicy

Szkoła Podstawowa – portal dla nauczycieli

PODOBNE ARTYKUŁY