Występują:
- Para konferansjerów, np. dziewczynka i chłopiec
- Nauczyciele: w tej roli różne dzieci
- Uczniowie i uczennice
Miejsce:
Aula, sala gimnastyczna przystrojona na wzór klasy. Na środku stoi biurko, na biurku wazon z kwiatami, obok tablica szkolna. Na dużym kartonie lub na tkaninie zawieszonej w tle widnieje cytat (do wyboru):
Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć – Janusz Korczak
Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać – Mark Twain
Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości – Albert Einstein
Edukacja jest najsilniejszą bronią, której możemy użyć, aby zmienić świat – Nelson Mandela
Dzień Nauczyciela – niezwykłe lekcje
Uroczystość rozpoczyna piosenka „Piosenka na Dzień Nauczyciela” w wykonaniu Orkiestry Dni Naszych.
(Na scenę wychodzi para konferansjerów, oboje w strojach galowych).
Dziewczynka:
Szanowni Państwo, obchodzimy dzisiaj Święto Edukacji Narodowej, zwane Dniem Nauczyciela.
Chłopiec:
Zapraszamy na wyjątkowe lekcje, które poprowadzą uczniowie. Oto lekcja pierwsza.
(Na scenę wychodzą kolejno dzieci przebrane za nauczycieli. Każde z nich prowadzi kolejną „lekcję”.
Konferansjerzy zapowiadają początek kolejnej lekcji, mogą też wnosić plansze z napisem: LEKCJA 1, LEKCJA 2, itd.).
LEKCJA 1
(Na stoliku stoi duży kolorowy cylinder wykonany z tektury, znajdują się w nim kartki z wypisanymi nazwami cech, uczeń – nauczyciel losuje kolejno karteczki).
Nauczyciel:
Na dzisiejszej lekcji dowiemy się, kim jest idealny nauczyciel. Chociaż nie wiadomo, czy idealny nauczyciel w ogóle istnieje, wyczarujemy dziś takiego nauczyciela.
Oto kilka cech wspaniałego nauczyciela: otwartość, empatia, zrozumienie, zaufanie, wsparcie, życzliwość, poczucie humoru, kreatywność, bycie pomocnym, inspirującym, wiedza, pomysłowość, wyrozumiałość.
(Uczeń-Nauczyciel przypina do tablicy lub zapisuje dużym wyraźnym pismem kolejne losowane cechy – to pozostaje na tablicy do końca uroczystości).
LEKCJA 2
(Podczas tej lekcji mogą być wyświetlane za pomocą rzutnika reprodukcje dokumentów historycznych, obrazów przedstawiających omawiane czasy, archiwalne fotografie dotyczące szkolnictwa, wiele cennych źródeł znajduje się na: https://polona.pl).
Nauczyciel:
Dzisiaj omówimy historię święta Dzień Nauczyciela.
Przypomnę Wam teraz, jak to się zaczęło w Polsce. Święto obchodzone jest od 1972 roku, towarzyszą mu liczne uroczystości w szkołach, a Minister Edukacji Narodowej wręcza zasłużonym pracownikom szkół różne odznaczenia i nagrody.
Dzień Nauczyciela to nazwa popularna, oficjalnie to święto jest znane jako „Dzień Edukacji Narodowej”. Jego początki sięgają roku 1773, kiedy to Stanisław August Poniatowski powołał Komisję Edukacji Narodowej.
Było to pierwsze ministerstwo oświaty nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. Zmiany, które wówczas wprowadzono, pozwalały na kształcenie się ludzi z różnych warstw społecznych. Chłopi i mieszczanie mogli się uczyć w szkołach parafialnych, szlachta w szkołach powiatowych. Na najbardziej uzdolnionych czekały uniwersytety, w tych czasach istniały dwa: w Krakowie i Wilnie. Zaczęto wówczas uczyć w szkołach wychowania fizycznego, stworzono także podręczniki w języku polskim, a także pozwolono dziewczętom korzystać z edukacji.
To były bardzo ważne zmiany, które zrewolucjonizowały szkolnictwo. Dlatego dziś świętujemy Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Jest to również, w pewnym sensie, święto szkoły.
LEKCJA 3
Nauczyciel:
Na tej lekcji dowiecie się, jak obchodzi się Dzień Edukacji na świecie.
Dzień Nauczyciela to święto popularne na całym świecie, w Polsce obchodzony jest zawsze 14 października. Jednak nie we wszystkich krajach tak jest. W Chinach to święto przypada na dzień 10 września, a w Albanii 7 marca, na pamiątkę pierwszej narodowej szkoły, powstałej w XIX wieku. Natomiast w Stanach Zjednoczonych święto nauczyciela trwa cały pierwszy tydzień maja.
Dlaczego tak jest? Dzieje się tak dlatego, że najczęściej Dzień Edukacji Narodowej związany jest z życiem osoby, która miała istotny wpływ na zmianę edukacji w konkretnym kraju. Z tego powodu Czechy i Słowacja Dzień Nauczyciela obchodzą 28 marca, Argentyna 11 września, a Tajlandia 16 stycznia.
LEKCJA 4
(Podczas tej lekcji Nauczycielowi towarzyszą konferansjerzy).
Nauczyciel:
A teraz zapraszamy do udziału w quizie. Zapraszamy na scenę trzy drużyny składające się trzech osób.
(Nauczyciel, wspólnie z konferansjerami, zachęca i wybiera spośród zebranych dziewięć osób, drużyny są mieszane – składają się z reprezentantów różnych klas. Oceną poprawności odpowiedzi zajmuje się wcześniej wybrana komisja bądź Nauczyciel wraz z konferansjerami).
Quiz
- W którym roku został ustanowiony Dzień Nauczyciela?
- Kto powołał Komisję Edukacji Narodowej?
- Czy we wszystkich krajach Dzień Nauczyciela obchodzi się tego samego dnia?
- Jaką rocznicę upamiętnia data polskiego Dnia Nauczyciela?
- Czy Święto Edukacji Narodowej to święto tylko nauczycieli?
- Jak świętujemy tego dnia?
- (Zadanie kreatywne) Proszę ułożyć rymowankę o nauczycielach, składającą się minimum z dwóch wersów.
Po zakończonym quizie następuje ogłoszenie zwycięzców, którzy otrzymują symboliczne upominki. Następnie wszyscy wracają na miejsca.
ŻYCZENIA
(Na scenie ustawiają się dzieci. Każde z dzieci mówi wers lub kilka wersów. Po wyrecytowaniu dzieci podnoszą plansze wcześniej przygotowane z poszczególnymi literami słowa DZIĘKUJEMY!
Następnie uczniowie i uczennice z kwiatami lub przygotowanymi upominkami podchodzą do nauczycieli znajdujących się w auli, wręczają kwiaty i upominki, składają życzenia bezpośrednio swoim opiekunom).
Uczennice i Uczniowie:
Kochani Nauczyciele
Dziękujemy za wszystkie nauki
Dobre rady i wskazówki
Dziękujemy za opiekę
Twórcze myśli i pomysły
Niech ten dzień waszego święta
Będzie jasny jak oświata
I radosny śmiechem dzieci
Które w szkole uczą się świata
Życzymy Wam pogody ducha
Cierpliwości i nadziei
Że w przyszłości się spotkamy
Mądrzy, Dobrzy i Kochani
Na zakończenie, w tle piosenka z początku uroczystości.
Dzień Nauczyciela – scenariusz uroczystości szkolnej opracowała: Magdalena Bartnik