18.2 C
Polska
wtorek, 24 czerwca, 2025
Strona głównaEdukacja wczesnoszkolnaDzień Dyni – scenariusz zajęć – I etap edukacyjny

Dzień Dyni – scenariusz zajęć – I etap edukacyjny

Informacje wstępne:

  1. Grupa: I etap edukacyjny; do 5 kilkuosobowych drużyn (zajęcia mogą być przeprowadzone w większej grupie)
  2. Czas trwania zajęć: zależnie od możliwości psychofizycznych dzieci (około 40 min)

Temat zajęć: Dzień Dyni.

Cele zajęć:

Cele główne:

  • Współdziałanie z rówieśnikami w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
  • Stwarzanie okazji do rozwijania aktywności i zainteresowań uczniów.

Cele szczegółowe – uczeń:

  • wysłuchuje krótkiej opowieści,
  • losuje kartkę z zadaniami i odczytuje je za pomocą latarki lub lustra,
  • zgłasza gotowość po wykonanym zadaniu,
  • realizuje zadania zgodnie z otrzymaną listą,
  • rzuca do celu wykorzystując: piłki, małe dynie, kulki papieru,
  • łączy ilustracje w pary,
  • układa napis z rozsypanki literowej,
  • oplata sznurkiem pinezki na planszy,
  • wyszukuje drobne elementy wśród innych znajdujących się na kartce,
  • z pomocą wykonuje lampion z dyni,
  • rozwiązuje prosty rebus liczbowy,
  • współpracuje podczas wykonywania zadań,
  • dzieli się potrzebnymi narzędziami.

Metody (za M. Kwiatowską):

czynne (metoda samodzielnych doświadczeń, metoda kierowania aktywnością)

Środki dydaktyczne:

tematyczna dekoracja (lampki, świeczki LED/lampiony, plakaty, itp.), 5 zaszyfrowanych wiadomości zwiniętych w rulon i umieszczonych w wydrążonej dyni zasypanej np. suchym makaronem, 5 lusterek/5 latarek, 5 dyń (do przygotowania lampionów), 5 łyżek ułatwiających pozbycie się miąższu z dyni, 5 szt. narzędzi umożliwiających odcięcie „pokrywki” dyni i wycięcie dowolnych wzorów, minimum 5 obręczy typu ringo, sylweta dyni wykonana np. z brystolu, pachołek imitujący „ogonek” dyni; 10 kręgli (np. pustych plastikowych butelek), minimum 3 kule do zbicia kręgli (np. małe dynie, pomarańczowe piłki); karty do memory; kij hokejowy (np. szczotka), minimum 5 krążków hokejowych (np. piłki, zgniecione kulki papieru), bramka/dwa pachołki; plansza z przytwierdzonymi papierowymi kubeczkami, minimum 5 małych piłeczek; rozsypanka literowa; plansza z namalowaną dynią z wyciętymi ustami, minimum 5 piłek; karton z namalowaną sylwetą dyni i wbitymi wysokimi pinezkami (tzw. „beczułkami”) na jej konturze, grubszy sznurek; plansze do bingo (ilość odpowiadająca ilości uczniów + 2 dodatkowe zwycięskie egzemplarze (jeden dla nauczyciela, jeden dla ucznia), długopisy/kredki do zakreślania symboli na kartach; pudełko owinięte sznurkiem/łańcuchem i zamknięte na kłódkę z szyfrem, 5 świeczek LED (ilość odpowiadająca liczbie drużyn)

Przebieg zajęć:

I Wprowadzenie:

– W sali panuje półmrok, ściany rozświetlają lampki, świeczki LED, wokół rozwieszona jest tematyczna dekoracja, tworząca stosowną atmosferę. Nauczyciel wprowadza uczestników zajęć i dzieli na 5 mniejszych podgrup, w których będą pracować. Każda ekipa siada przy dostosowanym stanowisku (stolik, krzesełka, lampka/lampiony ułatwiające pracę). Wita wszystkich uczestników zajęć i opowiada krótką historię:
Na świecie przydarzyło się coś niespotykanego! Dyniowy chochlik zrobił małego psikusa i… zabrał światło! Zostawił jednak małą instrukcję, która pomoże nam odwrócić ten stan rzeczy. Zadaniem każdej drużyny jest odszyfrowanie wiadomości za pomocą latarek lub lusterek oraz przejście przez wszystkie zaplanowane konkurencje, by odzyskać światło.
 
– Nauczyciel zaprasza przedstawiciela każdej z drużyn do losowania: w dużej wydrążonej dyni znajdują się kartki zwinięte w rulony a na nich kolejność zadań do wypełnienia, napisane lustrzanym odbiciem; przedstawiciele drużyn wybierają po jednym zwoju, zabierają ze sobą także lusterko lub latarkę i wracają na stanowiska. Wspólnie ze swoimi ekipami odczytują listę zadań – 3 różne konkurencje. Zgłaszają nauczycielowi pierwsze ćwiczenie ze swojego listu i podchodzą do przygotowanego stanowiska.

II Konkurencje na zasadzie „stacji”:

– W listach przekazanych drużynom, zaszyfrowane są 3 konkurencje: kolejne zadania odbywają się jednocześnie, na zasadzie „stacji”. Każda drużyna wypełnia je zgodnie z kolejnością odczytaną w zaszyfrowanej wiadomości (taki podział umożliwia pracę kilku grup
w jednym czasie przy różnych stanowiskach). Po skończonym zadaniu kapitan drużyny zgłasza gotowość nauczycielowi prowadzącemu. Ten podchodzi, sprawdza poprawność
zadania i przekazuje nagrodę. Każda drużyna otrzymuje takie same gadżety po zakończeniu każdego zadania. Kolejno są to: dynia, łyżka ułatwiająca pozbycie się miąższu, narzędzie umożliwiające odcięcie „pokrywki” dyni i wycięcie dowolnych wzorów, świeczka LED. Zebrane gadżety umożliwiają realizację ostatniej – najważniejszej konkurencji: wykonanie lampionów.

– Przy maksymalnej ilości drużyn (pięciu), należy przygotować minimum 5 różnych konkurencji, by praca każdej z ekip nie odbywała się przy tym samym stanowisku. W przypadku podzielenia uczestników zajęć na mniejszą ilość grup, automatycznie można okroić liczbę zadań. Scenariusz zawiera 8 różnych konkurencji (każda drużyna podchodzi
do 3 – zgodnie z wylosowaną instrukcją).

  1. Rzut ringiem na dyniowy ogonek – zadaniem drużyny jest trafienie ringiem na pachołek umieszczony na dużej dyni wykonanej np. z brystolu. By zadanie zostało zaliczone, uczniowie łącznie powinni uzyskać 5 do 10 trafień.
  2. Dyniowe kręgle – zadaniem dzieci jest strącenie wszystkich kręgli (np. pustych plastikowych butelek), wykorzystując „rzuty” małymi dyniami. By zadanie zostało zaliczone, uczniowie powinni 3 razy strącić cały zestaw kręgli w dowolnej ilości rzutów.
  3. Memory – zadaniem uczniów jest odnalezienie wszystkich par tematycznych ilustracji.
  4. Dyniowy hokej – wykorzystując kij oraz krążek, należy trafić w wyznaczone miejsce (znacznikami mogą być małe dynie/pomarańczowe piłki/kulki wykonane ze zgniecionej kartki, a miejscem trafień bramka, miejsce na podłodze oznaczone pachołkami itp.). Liczba trafień potrzebnych do wykonania zadania: 5-10.
  5. Rzut do kubeczka – uczniowie rzucają małymi piłeczkami do przygotowanej planszy, do której przytwierdzone są 4 papierowe kubeczki (pod takim kątem, by możliwe było umieszczenie w nich piłek). Liczba trafień potrzebnych do wykonania zadania: 5-10.
  6. Zabawa abecadłem – zadaniem dzieci jest ułożenie napisu z literowej rozsypanki:
    NIETYPOWE ŚWIĘTO – DZIEŃ DYNI.
  7. Głodne dynie – zadaniem uczniów jest trafienie do celu (np. miski) piłeczką. Można przygotować dużą kartonową dynię, wycinając w niej miejsce na usta, do których
    należy trafić piłką. By zaliczyć zadanie potrzebnych jest 5 – 10 trafionych rzutów.
  8. Dyniowa przeplatanka – dzieci siadają przy stoliku, na którym zamieszczona jest
    kartonowa plansza z namalowaną dynią. Na jej konturze rozmieszczone zostały
    wysokie pinezki. Zadaniem uczniów jest otoczenie każdej pinezki sznurkiem, w taki sposób, by powstała przeplatanka przypominająca pajęczą nić.

III Konkurencje wspólne:

– Po wykonaniu trzech zadań z zaszyfrowanego listu, ekipy przystępują do jeszcze dwóch konkurencji – wspólnych dla wszystkich.

  1. Bingo – nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartę z zestawem do bingo. Kolejno
    podaje zwycięskie symbole. Drużyna dziecka, które w swojej karcie będzie posiadało wszystkie obrazki, otrzyma pudełko owinięte sznurkiem/łańcuchem i zamknięte na kłódkę z szyfrem oraz wydrukowany na kartce rebus. Zadaniem uczniów zwycięskiej ekipy jest odgadnięcie ciągu cyfr – hasła do kłódki. W zamkniętym pudełku znajdują się świeczki LED, czyli ostatnie przedmioty potrzebne do dyniowych lampionów. Dzieci przekazują świeczki pozostałym drużynom.
  2. Dyniowe lampiony – po zdobyciu wszystkich przedmiotów, uczniowie rozpoczynają przygotowanie dyniowych lampionów. Zadanie może zostać wykonane w innym czasie – zależnie od możliwości psychofizycznych dzieci.

IV Zakończenie:

Wszystkie lampiony zostają włączone, co jest potwierdzeniem przegonienia chochlika
odpowiedzialnego za pozbawienie wszystkich światła. Nauczyciel dziękuje za udział
w zajęciach.

Pobierz załączniki

Zaprezentowane zdjęcia przedstawiają wykorzystane podczas zajęć pomoce dydaktyczne oraz dekoracje. Wykonanie własne – pomysły pochodzą ze strony internetowej: https://pl.pinterest.com

Materiały zamieszczone w pliku PDF zostały przygotowane z wykorzystaniem zasobów programu Canva.


Dzień Dyni – scenariusz zajęć opracowała: Natalia Trojanowska – Czytelniczka Portalu

PODOBNE ARTYKUŁY